• 2018-05-16

no girls / no boys / no nothin’

Wystawa no girls / no boys / no nothin’ jest pierwszą w Polsce prezentacją prac kanadyjskiej artystki Laurence Philomène, która dużą część swojej twórczej aktywności poświęciła na portretowanie osób sprzeciwiających się rozdziałowi na dwie przeciwstawne kategorie płciowe. Sama, będąc niebinarną osobą queer, odczuwa brak reprezentacji tej grupy w przestrzeni publicznej, mediach i sztukach wizualnych. Poprzez swoją sztukę oddaje więc głos tym, którzy lokują się poza biologicznymi identyfikacjami płciowymi – swoim bliskim, przyjaciołom i znajomym; ich ciałom i ich ekspresji.

Fot. Laurence Philomène (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Laurence Philomène (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zobaczymy najbardziej soczyste i nasycone barwami prace artystki. Jak podkreśla Philomène, to kolor jest jednym z kluczowych elementów jej fotografii. Dzięki niemu nie tylko zgrabnie manipuluje senno-kampowym klimatem zdjęcia, ale eksploruje także wpływ samego koloru na potencjał interpretacyjny obrazu, odnosząc się do dynamiki historycznych związków koloru i płci kulturowej.

Laurence Philomène – kanadyjska artystka wizualna, fotografka, kuratorka, reżyserka. Zajmuje się teorią koloru, queer i tożsamości płciowych. Wykształcona pod okiem Ivana Showa (Vogue) i Ramaa Mosley (Splendid & Co). Jedna z założycielek feministycznego kolektywu artystycznego The Coven, kuratorka Camp Gallery. Prace Philomène pokazywane były na całym świecie m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Montrealu, Melbourne, Berlinie, Londynie. Określa się jako niebinarna osoba queer. Na co dzień mieszka i pracuje w Montrealu.

Fundacja Nośna – to organizacja pozarządowa powstała we wrześniu 2015 roku w Krakowie. Celem Nośnej jest promowanie młodych artystów oraz propagowanie nowych zjawisk w kulturze i sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki zaangażowanej i ruchów radykalnych. Nośna zajmuje się edukacją kulturalną, działalnością wydawniczą oraz działaniami na rzecz integracji środowisk twórczych, naukowych i społecznych. Współpracuje z oddolnymi inicjatywami i niezależnymi przedsięwzięciami w zakresie realizacji działań artystycznych i kulturowych.

Wystawa no girls / no boys / no nothin’ odbywa się w ramach Festiwalu Queerowy Maj i inauguruje otwarcie galerii Nośna w Krakowie.

Laurence Philomène. no girls / no boys / no nothin’
Od 18 maja do 15 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 18 maja 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Nośna, ul. Zabłocie 9a/9b w Krakowie

Dodaj komentarz