• 2018-05-16

no girls / no boys / no nothin’

Wystawa no girls / no boys / no nothin’ jest pierwszą w Polsce prezentacją prac kanadyjskiej artystki Laurence Philomène, która dużą część swojej twórczej aktywności poświęciła na portretowanie osób sprzeciwiających się rozdziałowi na dwie przeciwstawne kategorie płciowe. Sama, będąc niebinarną osobą queer, odczuwa brak reprezentacji tej grupy w przestrzeni publicznej, mediach i sztukach wizualnych. Poprzez swoją sztukę oddaje więc głos tym, którzy lokują się poza biologicznymi identyfikacjami płciowymi – swoim bliskim, przyjaciołom i znajomym; ich ciałom i ich ekspresji.

Fot. Laurence Philomène (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Laurence Philomène (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zobaczymy najbardziej soczyste i nasycone barwami prace artystki. Jak podkreśla Philomène, to kolor jest jednym z kluczowych elementów jej fotografii. Dzięki niemu nie tylko zgrabnie manipuluje senno-kampowym klimatem zdjęcia, ale eksploruje także wpływ samego koloru na potencjał interpretacyjny obrazu, odnosząc się do dynamiki historycznych związków koloru i płci kulturowej.

Laurence Philomène – kanadyjska artystka wizualna, fotografka, kuratorka, reżyserka. Zajmuje się teorią koloru, queer i tożsamości płciowych. Wykształcona pod okiem Ivana Showa (Vogue) i Ramaa Mosley (Splendid & Co). Jedna z założycielek feministycznego kolektywu artystycznego The Coven, kuratorka Camp Gallery. Prace Philomène pokazywane były na całym świecie m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Montrealu, Melbourne, Berlinie, Londynie. Określa się jako niebinarna osoba queer. Na co dzień mieszka i pracuje w Montrealu.

Fundacja Nośna – to organizacja pozarządowa powstała we wrześniu 2015 roku w Krakowie. Celem Nośnej jest promowanie młodych artystów oraz propagowanie nowych zjawisk w kulturze i sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki zaangażowanej i ruchów radykalnych. Nośna zajmuje się edukacją kulturalną, działalnością wydawniczą oraz działaniami na rzecz integracji środowisk twórczych, naukowych i społecznych. Współpracuje z oddolnymi inicjatywami i niezależnymi przedsięwzięciami w zakresie realizacji działań artystycznych i kulturowych.

Wystawa no girls / no boys / no nothin’ odbywa się w ramach Festiwalu Queerowy Maj i inauguruje otwarcie galerii Nośna w Krakowie.

Laurence Philomène. no girls / no boys / no nothin’
Od 18 maja do 15 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 18 maja 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Nośna, ul. Zabłocie 9a/9b w Krakowie

Komentarze (3) do artykułu “no girls / no boys / no nothin’”

  1. Tomas's

    Taka wystawa ma za zadanie przedstawienie chorej dewiacji jako czegoś normalnego,zdecydowanie nie chciałbym aby dzieci miały szanse widzieć te stworzenia w czasie gdy ich psychika się dopiero kształtuje.Lewica to zaraza gorsza niż rak ponieważ jest zakaźna i nie odchodzi razem ze śmiercią żywiciela tylko lokuje się gdzie indziej .Ta wystawa ze sztuką nie ma nic wspólnego.

  2. Lewytokról

    Kolejny nietolerancyjny karzeł ,lewica to szansa dla mas a nie dla wybrańców ,to praca fizyczna i brak własności i możliwości określania kogoś ,jestem za pełnym wywłaszczeniem ludzi zamożnych i rozdaniu tych pieniędzy potrzebującym.Ludzie o odmiennej orientacji powinni być promowani w szkołach i miejscach pracy a gadki o tym ze nie maja dzieci są bzdurne,my chcemy imigrantów i islamu,wstydzimy sie tradycji w całościowym ujęciu ,LGBT Brak własności ,brak tytułów ,równość ,brak płci ,zakaz posiadania więcej niż jednego mieszkaniiaaaaaaaa

  3. Marietta

    Gdzie tu jest sztuka? Nieogarnięte życiowo chłopy fotografowane przez niebinarną pseudo artystkę…?Promowanie osób trans to sztuka? A może promowanie bycia zboczeńcem ?Czekam na zdjęcia pedofili .

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR