Jak zacząć inwestować w sztukę?

Przez lata inwestowanie w sztukę postrzegane było jako zarezerwowane wyłącznie dla osób z grubym portfelem. I dla tych, którzy znają się na sztuce bądź przebywają w środowisku związanym ze sztuką. Od kilku lat można zauważyć wzrost zainteresowania inwestowaniem w obrazy, starocie, antyki, przedmioty codziennego użytku sprzed lat, przez osoby, które do tej pory nie miały wiedzy na temat tego rynku i nie należą do osób majętnych. Inwestować w sztukę może każdy, bo nie trzeba być milionerem, wystarczy mieć parę złotych, trochę poczytać i mieć nos do interesów. Od czego zacząć?

(źródło: materiały reklamodawcy)

(źródło: materiały reklamodawcy)

Czas działa na korzyść

W przypadku wielu inwestycji czas niekoniecznie działa na ich korzyść. Inwestując w nieruchomość czy ziemię, nie zawsze masz pewność, że za kilka lat na tym zarobisz. Mieszkanie w kiepskiej okolicy, która się nie rozwija, straci na wartości. A nieopodal działki być może powstanie droga szybkiego ruchu i zamiast zarobić, stracisz, bo nikt nie chce mieszkać w pobliżu spalin i hałasu. Z dziełami sztuki jest zupełnie inaczej, zarówno z obrazami jak i wartościowościowymi przedmiotami. Czas działa na ich korzyść, im są starsze tym więcej można na nich zarobić. Podobnie zresztą jak na winie. Inwestując w sztukę, nie ma raczej większych obaw, że inwestycja nie przyniesie zysków, szczególnie w przypadku wartościowych przedmiotów, bo zawsze czas działa na ich korzyść. Z artystami jest podobnie, moda na nich nie przemija. Raz wylansowane i docenione nazwisko, rzadko traci na wartości.

Wiedza się przydaje

Są osoby, które czują w co warto zainwestować i co przyniesie w przyszłości realne zyski, nawet przy ograniczonej wiedzy. Ale powiedzmy sobie szczerze, takich ludzi jest mało, a wiedza dotycząca rynku sztuki jest bardzo przydatna dla początkujących inwestorów. Z dostępem do niej nie ma żadnego problemu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: inwestowanie w sztukę, jak inwestować w sztukę, w co opłaca się inwestować, od czego zacząć, a w wynikach pojawią się wartościowe treści. Czytając, nie tylko bardziej rozeznasz się na rynku sztuki, ale być może coś Cię zainteresuje, będziesz chciał kolekcjonować coś konkretnego, a być może zauroczy Cię któryś artysta i jego dzieła.

Kto będzie sławny?

Kluczowe pytanie: czyje dzieła obecnie kupować i zarabiać na nich za kilka czy kilkanaście lat? Nie jest to proste, choć eksperci wskazują niektóre nazwiska, to tak naprawdę jeden sezon, a czasem jeden klient sprawi, że artysta staje się sławny. Typowanie, czyje dzieła będą sporo warte za kilkanaście lat nie jest łatwe, ale inwestując obecnie niewielkie kwoty, nie stracisz dużo, a możesz zyskać wiele.

Zacznij od przejrzenia rzeczy na strychu

Ludzie często nie wiedzą jakie skarby można znaleźć w rzeczach zakurzonych, leżących od lat na strychu. Zabytkowa, piękna porcelana, srebrne sztućce, lampy czy zegary z okresu przedwojennego, a także przedmioty domowego użytku czy nawet monety. Wszystko to ma nie tylko wartość sentymentalną, ale również materialną. Jeśli nie wiesz jaką wartość mają znalezione rzeczy, możesz to sprawdzić w internecie czy też udać się do pobliskiego sklepu ze starociami, antykwariatu, zapytać eksperta. Takie miejsca prowadzone są przez ludzi z pasją, którzy chętnie pomagają.

Okazje zdarzają się rzadko

Jeśli chcesz inwestować w sztukę, zacznij od odwiedzania miejsc, w których ludzie handlują starymi przedmiotami, dziełami sztukami. Znajdziesz je we wspomnianych wcześniej sklepach ze starociami, antykwariatach, komisach sztuki, galeriach, domach aukcyjnych, pracowniach artystycznych i na targach ze starociami. Również internet jest drogą do nabywania dzieł sztuki, ale bardzo trzeba uważać. Okazje zdarzają się rzadko, ale się zdarzają, dlatego opłaca się odwiedzać targi ze starociami i poszukiwać wartościowych rzeczy.

Sztuka to nie tylko inwestycja, bo wprowadza do domu niepowtarzalny charakter, bez względu na to czy są to obrazy znanego artysty, czy mniej znanego, czy też stare, piękne zegary. Inwestycja w sztukę przynosi więc nie tylko zyski materialne.

Dodaj komentarz