• 2018-05-16

Chór Polskiego Radia obchodzi 70. urodziny

Pieśni Paula Hindemitha, Claude’a Debussy’ego oraz Mortena Lauridsena zabrzmią 20 maja podczas pierwszego z serii koncertów jubileuszowych Chóru Polskiego Radia. Istniejący nieprzerwanie od 1948 roku zespół świętuje w tym roku swoje 70-lecie.

Chór Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)

Chór Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)

„Wy dobrze wiecie jak ja Was lubię. Dziękuję za tyle wspaniałych chwil spędzonych z Wami. Mam nadzieję, że jeszcze sobie pośpiewamy” – pisał w liście do członków Chóru Polskiego Radia dokładnie 10 lat temu, przy okazji jubileuszu 60-lecia zespołu jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku Henryk Mikołaj Górecki. Z wybitnymi polskimi twórcami Chór Polskiego Radia związany był bowiem od początków swego istnienia, a więc od października 1948 roku, kiedy to powołany został do życia za sprawą znakomitego dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta.

Nieprzerwanie od tego czasu zespół wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Współpracując regularnie z tak znakomitymi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Polska Orkiestra Radiowa zespół bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą prezentując się podczas takich ważnych wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej czy Edinburgh International Festival. Poza działalnością koncertową uczestniczy też w licznych nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagraniach płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych.

Na przestrzeni minionych 70 lat swego istnienia dokonał wielu ważnych dla historii muzyki prawykonań dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich, wśród których znaleźli się między innymi Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar czy wspomniany Henryk Mikołaj Górecki.

Program koncertu:

  • Six Chansons – Paul Hindemith
  • 3 Chansons de Charles d’Orléans – Claude Debussy
  • Six Fire Songs on Italian Renaissance Poems – Mortena Lauridsena
  • Chór Polskiego Radia poprowadzi Maria Piotrowska-Bogalecka

70 lat Chóru Polskiego Radia
20 maja 2018 roku, godz. 18.00
Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie

Dodaj komentarz