• 2018-05-15

Studio Rolke

Metaforą fotografii reportażowej jest strzelanie i zabijanie. Sesji zdjęciowej znacznie bardziej odpowiada metaforyka intymnej interakcji dwóch ciał. W tej interpretacji rola aparatu fotograficznego polega nie na celowaniu i oddawaniu strzału, lecz na rozbieraniu z wierzchnich warstw i inicjowaniu nacechowanej erotycznie gry spojrzeń, władzy, fantazji i wyobrażeń.

Tadeusz Rolke, Bez tytułu, Hamburg, 1979 © Tadeusz Rolke  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Rolke, Bez tytułu, Hamburg, 1979 © Tadeusz Rolke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wielokrotnie dekonstruowany, najczęstszy w fotografii rodzaj sesji – w którym to mężczyzna fotografuje kobietę – zostaje znacząco zaburzony, gdy fotograf sam znajduje się w polu widzenia obiektywu. W chwili intymnej aparat fotograficzny z narzędzia rejestrującego męskie spojrzenie może stać się wspólną zabawką w miłosnej interakcji dwóch ciał.

Tadeusz Rolke, powszechnie znany z wybitnie celnych strzałów dokumentalnych, przez całe życie nie tylko robił sesyjne zdjęcia kobiet, ale przede wszystkim potrafił taki rodzaj fotografowania sproblematyzować, czyniąc istotnym przedmiotem swej twórczości zagadnienie pośrednictwa fotografii w tym, co „męskie” i „żeńskie”.

Na wystawę w galerii KARROT złoży się wybór zdjęć zaprezentowanych po raz pierwszy w 2013 roku w MOCAK-u w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

KARROT. Kawa i Kultura to eksperymentalna przestrzeń na Starej Ochocie łącząca funkcje kawiarni, galerii i sali koncertowej oraz miejsce spotkań i akcji otwarte na lokalnych artystów, aktywistów i mieszkańców dzielnicy. Galeria rozpoczęła działalność wystawą Sąsiedzi i przyjaciele, w której udział wzięło blisko 30 artystów i kuratorów związanych z Ochotą (m. in. Dorota Buczkowska, Karol Radziszewski, Michał Suchora, Agnieszka Rayzacher, Anna Baumgart, Tymek Jezierski, Marysia Paruzel)

Tadeusz Rolke. Studio Rolke
Kurator: Witek Orski
Partnerzy: Galeria Le Guern, Fundacja Sztuk Wizualnych
Wernisaż: 17 maja 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 30 czerwca 2018 roku
Galeria KARROT w Warszawie

Dodaj komentarz