Spotkaj Polę Dwurnik

Wystawa Poli Dwurnik prezentuje wybór prac artystki z ostatnich kilku lat, w tym wiele wcześniej niepokazywanych. Motywem przewodnim wystawy Spotkaj artystkę/Meet the Artist jest – jak sugeruje to tytuł – sylwetka samej artystki, obecnej nie tylko jako autorka, lecz także jako bohaterka wielu prac.

Pola Dwurnik, „Kaskaderka”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pola Dwurnik, „Kaskaderka”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pola Dwurnik znana jest z autoportretów wzorowanych na przedstawieniach Królowej Anglii Elżbiety I. Niezwykła, skomplikowana symbolika i wyszukana, dekoracyjna forma tych portretów od lat fascynują polską artystkę. Na wystawie prezentowane są obrazy i gwasze z tej serii, ale także inne autoportrety – zarówno olejne na płótnie, jak i szybko szkicowane na papierze z cyklu Instagram Self-Portrait Series, czy autoironiczne wyobrażenia siebie jako berlińskiego potwora Smok-Ladaco. Inną odsłoną autoportretu są dwie narracje rysunkowe opowiadające o nieplanowanych, niezwykłych spotkaniach z innymi polskimi twórcami – artystą wizualnym Wojciechem Bąkowskim oraz poetą Marcinem Świetlickim.

Wystawa prezentuje również teledyski zespołu Cosmic Parrot – muzycznego wcielenia Poli Dwurnik, m.in. znana animacja Lekarz – nawiązanie do piosenki Pink Floyd Another Brick in the Wall czy nakręcona w Australii hip-hopowa autoafirmacja Ama Painter. Dopełnieniem całości jest ekspozycja oryginalnego stroju artystki – element performansu z 2013 roku – dworska suknia z motywami z jej obrazów.

Pola Dwurnik, urodzona w 1979 roku, malarstwa i rysunku uczyła się w pracowniach rodziców: Edwarda Dwurnika i Teresy Gierzyńskiej. W latach 1998–2003 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie była współzałożycielką i pierwszą redaktorką naczelną magazynu artystycznego „Sekcja” oraz prowadziła Galerię Zakręt – miejsce debiutu wielu uznanych obecnie polskich artystów. W latach 2004–2005 była rezydentką Stiftung Laurenz Haus w Bazylei w Szwajcarii. W 2008 roku znalazła się w międzynarodowym finale Henkel Art Award for Contemporary Drawing w Wiedniu. W 2010 roku była rezydentką mobilnej platformy artystycznej The Knot w Berlinie, Warszawie i Bukareszcie.

Jest autorką czterech książek z rysunkami. W 2013 wydała Girl on Canvas. Dziewczyna na płótnie, książkę artystyczną poświęconą malarstwu i jego recepcji, do której współtworzenia zaprosiła ponad trzydzieści zaprzyjaźnionych piszących osób, m.in. prof. Marię Poprzęcką i Olgę Tokarczuk. Prace Poli Dwurnik były pokazywane na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, galeriach BWA w Tarnowie, Kaliszu, Jeleniej Górze, Zielonej Górze i Nowym Sączu, Galerii Arsenał w Białymstoku, HAU2 w Berlinie, Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie, Centrum Kultury Krasnoye Znamya w Sankt Petersburgu i w wielu innych. Pola Dwurnik mieszka i pracuje w Warszawie, Berlinie i Bazylei.

19 maja odbędzie się spotkanie z Polą Dwurnik  Dziewczyna na płótnie. Artystka opowie o swoich różnych wcielaniach: malarki, rysowniczki, wokalistki, autorki i bohaterki wideoklipów, autorki tekstów, redaktorki. Spotkanie poprowadzi Izabela Kaszyńska, współredaktorka książki Dziewczyna na płótnie.

Pola Dwurnik. Spotkaj artystkę / Meet the Artist
Kuratorka: Agata Smalcerz
Wernisaż: 18 maja 2018 roku, godz. 18.00
Od 19 maja do 17 czerwca 2018 roku
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz