Krzysztof Piętka. Flood

Wystawa Krzysztofa Piętki składa się z dwóch części: pierwsza obejmuje prezentację obrazów w galerii Monopol, druga to instalacja w przestrzeni miejskiej w okolicach Wisły. Tytuł Flood (ang. powódź) odnosi się bezpośrednio do doświadczeń artysty, który wychował się i nadal mieszka na nadwiślańskim terenie zalewowym w okolicach Oświęcimia.

Krzysztof Piętka, „Śmierć malarza”, 2017, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Piętka, „Śmierć malarza”, 2017, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odgrodzona starorzeczem osada niemal co roku zmienia się na jakiś czas w odciętą od świata wyspę. To intensywne doświadczenie stało się fundamentem sztuki Krzysztofa Piętki, obsesyjnie powracającego do niego zarówno w obrazach jak i w innych działaniach artystycznych. W latach 2015-2017, jeszcze jako student, zrealizował etapami wyprawę mającą na celu okrążenie rzeki Wisły wzdłuż obu brzegów, biorąc za punkt startowy ulicę przy której stoi jego dom rodzinny o równie znaczącej nazwie Do Koła. Powstawały wtedy realizacje o charakterze land-artowym jak i prace tworzone na podstawie czynionych po drodze obserwacji. Swoistą kontynuacją tych działań będzie instalacja w okolicach Mostu Poniatowskiego.

Z kolei malarstwo jest dla Krzysztofa Piętki równie intensywnym żywiołem jak natura. Jego obrazy, choć formalnie zdyscyplinowane, powstają nieposkromioną falą, praktycznie codziennie, prawie kompulsywnie. Są więc same w sobie swego rodzaju „powodzią”, ale też motyw rzeki i domu-wyspy, jako punktu, z którego artysta widzi świat pojawiają się w nich bardzo często.

Krzysztof Piętka (ur. 1990, Oświęcim). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, ukończył malarstwo w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Finalista konkursu malarskiego im. Wojciecha Fangora w 2015 roku i laureat Grand Prix Ale Sztuka – Młode Polskie Malarstwo w 2016. W 2017 roku finalista Bielskiej Jesieni oraz Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”.

Krzysztof Piętka. Flood
Otwarcie: 17 maja 2018 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 21 lipca 2018 roku
Galeria Monopol w Warszawie

Dodaj komentarz