LINE 88: Szpilski

Piotr Szpilski kąsa i pożera. Pojawia się w przestrzeni Galerii Henryk zaledwie kilka godzin po zamknięciu wystawy Pauliny Stasik Twoje serce w moim mózgu. Zabiera ze sobą cztery spośród ośmiu obiektów reprezentujących LINE 88.

„Jeśli jedni drugich kąsacie i pożeracie, baczcie abyście jedni drugich nie strawili ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jeśli jedni drugich kąsacie i pożeracie, baczcie abyście jedni drugich nie strawili ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdalnego wyboru prac dokonuje kurator, Aleksander Celusta. Pojawiają się obiekty o niemalże muzealnej wartości. Nowosielski, Rosenstein, Waśko. Listę dzieł zamyka praca Rafała Dominika Sneaker 1-1.

Ujmując skrótowo działania Szpilskiego używam zaledwie jednego słowa – w i r u s. Pojawia się w przestrzeni galerii, testuje jej system odpornościowy, przeprowadza atak. Pożywką dla niego jest wygasająca wystawa Stasik. Organizm zaczyna trawić gorączka. To zabawne, że w tekście towarzyszącym jej wystawie pisałem: „Ciało na jej najnowszych obrazach jest afirmowane, z drugiej strony może stać się obiektem konsumpcji. Chciałoby się je ugryźć, zjeść, przetrawić, ostatecznie ugasić pragnienie”.

Paweł z Tarsu udzielił takiego zdecydowanego ostrzeżenia Galacjanom: Lecz jeśli jedni drugich kąsacie i pożeracie, baczcie, abyście jedni drugich nie strawili” (Gal 5:14-15).

Jeśli jedni drugich kąsacie i pożeracie, baczcie abyście jedni drugich nie strawili
LINE 88: Szpilski
Rafał Dominik, Jerzy Nowosielski, Erna Rosenstein, Paulina Stasik, Ryszard Waśko
Kurator: Aleksander Celusta
Wernisaż: 14 maja 2018 roku, godz. 19.00
Henryk Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz