Halucynacje, wizje i sny / O surrealizmie

Galeria Sztuki Współcześnej w Przemyślu zaprasza na wykład multimedialny Grażyny Niezgody, który odbędzie się 19 maja.

Halucynacje, wizje i sny / O surrealizmie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Halucynacje, wizje i sny / O surrealizmie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczorne rozmowy o sztuce to projekt cyklicznych spotkań artystów, krytyków i historyków sztuki z publicznością. Celem jest otwarta dyskusja o wybranych aspektach sztuki, analiza pojedynczego dzieła, przesłania, konstrukcji, materii czy warsztatu, a także promocja wydawnictw i wydarzeń artystycznych.

Halucynacje, wizje i sny / O surrealizmie

Nielogiczne, absurdalne, irracjonalne. Świat ukrytych myśli, poezja, swobodnie kojarzone słowa i obrazy, przestrzenie niezbadane, halucynacje, obsesje, lęki i marzenia. Literacka lub plastyczna ekspresja głębokich popędów człowieka, hamowanych przez dyscyplinę moralności i rozumu. Wszechpotęga snu, bezinteresowna gra myśli. Wyobraźnia, forma i treść nie podporządkowane regułom etycznym i pozornie artystycznym. Podświadomośd dotąd nie eksplorowana, nadrzędność pewnych form skojarzeniowych, automatyzm rysunku i automatyzm symboliczny. Nowe, odświeżające podejście do sztuki, walka o nowy sposób życia.

A jednak surrealiści, często, aby wyrazić utajone sensy i niewyrażalne przeczucia, sięgali do rozwiązań akademickich, do nieomal fotograficznego mimetyzmu. Nowe zaskakujące efekty, szokujące skojarzenia osiągali poprzez zmianę skali przedmiotów, nieoczywiste ich zestawianie, tajemniczy kontekst, zniekształcanie form, okaleczenia, podważanie znaczeń.

O uporczywości pamięci, zdradzie wizerunków, podwójnych sekretach i płonących żyrafach, o narcyzmie, wielkich miłościach, roli żon, przyjaźniach i usuwaniu z grupy  — opowiem, zapraszam, Grażyna Niezgoda

Grażyna Niezgoda – fotografka, antykwariuszka, galerzystka, krytyczka sztuki, rzeczoznawczyni Ministra Kultury w specjalizacji: ocena i wycena dzieła sztuki; biegła sądowa z zakresu sztuki i antyków. Zorganizowała 22 wystawy indywidualne fotografii. W 2007 roku odbyła się wystawa Twarze między wierszami, książki ilustrowane fotografiami Grażyny Niezgody. W roku 2010 wraz z Kazimierzem Wiśniakiem opublikowała album Narodziny obrazu. Jej prace prezentowano m.in. w albumach Sztuka fotografii, Fotografowie, Mistrzowie polskiego pejzażu.

Halucynacje, wizje i sny / O surrealizmie
19 maja 2018 roku, godz. 17.00
Galeria BWA w Przemyślu

Dodaj komentarz