Szkice z pogranicza

17 maja Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku oraz Instytut Kaszubski zapraszają na promocję książki  prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego pt. Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza. Książkę przedstawi dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk.

Cezary Obracht-Prondzyński, „Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza” (źródło: materiały prasowe NCK)

Cezary Obracht-Prondzyński, „Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza” (źródło: materiały prasowe NCK)

Najnowsza książka prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego pt. Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza prezentuje w przystępnej formie zmienne oblicza pomorskiej wielokulturowości. Uwzględnia ona zarówno kontekst historyczny, jak i sytuację współczesną. Składa się – oprócz wstępu oraz krótkiego eseju o wielokulturowości – z czterech części, w których zaprezentowane zostały kolejno uwagi o historycznym kształtowaniu się stosunków etnicznych na Pomorzu, charakterystyka etnicznych i kulturowych wspólnot w naszym regionie, opis poszczególnych pomorskich subregionów (Kaszuby, Kociewie, Bory Tucholskie, Powiśle, Żuławy, Kosznajderia, Krajna) oraz część poświęcona ziemi bytowskiej, z którą autor jest związany z racji zamieszkania. W zakończeniu znalazły się refleksje wokół pytania o przyszłość pomorskiego modelu wielokulturowości. Umieszczono tu kilkadziesiąt ilustracji dokumentujących przejawy dawniejszego i współczesnego zróżnicowania kulturowego, językowego, religijnego i etnicznego Pomorza.

Wielokulturowe Pomorze. Wielokulturowy Gdańsk. Szkice z pogranicza
Promocja książki prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego

17 maja 2018 roku o godzinie 18.00
Ratusz Staromiejski – Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz