Dominika Kowynia Oczy suszy

Żaden z dorosłych obrazów Dominiki Kowyni nie powstał bez powodu. Relacje rodzinne, stosunek człowieka do zwierzęcia, przejmujące ją wątki literackie z czytanych książek, feminizm, ekologia… Problemem może być fakt, że interesuje ją bardzo wiele spraw, jednak jej światopogląd jest od dłuższego czasu mocno ugruntowany, dzięki czemu nie mamy poczucia, że tematy te kłócą się ze sobą.

Dominika Kowynia, „Oczy suszy”, 100x140 cm, olej na płótnie, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Kowynia, „Oczy suszy”, 100x140 cm, olej na płótnie, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka wiele czerpie z literatury. Najwięcej zawdzięcza lekturze Wirginii Woolf, Doris Lessing i Margaret Atwood.

Tytuł wystawy to zlepek dwóch słów, Oczy suszy tematycznie łączących obawy autorki dotyczące życia na ziemi w czasach, których nie ma szans dożyć, a które budzą jej lęk. Historie, które opowiada za pomocą obrazów dotyczą relacji międzyludzkich i międzygatunkowych. To nie są wesołe sprawy, ale autorka stara się z całych sił nie malować ich w sposób wzruszający do łez, ponieważ nie ma jej zdaniem zbyt wielu tak niewłaściwych rzeczy, jak opowiadanie o przemocy w sposób egzaltowany. Poza tym, mimo przejęcia i zaangażowania w wyżej wymienione sprawy Kowynia dostrzega również sens i urodę rzeczywistości.

Dominika Kowynia – studiowała na katowickiej ASP, gdzie od kilkunastu lat pracuje ucząc malarstwa jako asystentka prof. Andrzeja Tobisa. Swoje prace pokazywała ostatnio m.in. podczas Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej w Bielsku-Białej (2015 i 2017), w Galerii Widna w Krakowie (2017) i w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie (2018). Ostatnio otrzymała wyróżnienie od redakcji Notes Na 6 Tygodni w konkursie Bielska Jesień 2017. Zajmuje się olejnym malarstwem figuratywnym. Interesuje ją styk osobistych doświadczeń z bieżącymi wydarzeniami, najnowszą historią i literaturą. Jest wegetarianką. Nie jest damą. Ma dwa koty i nie ma psa. Obrazy maluje w suszarni.

Dominika Kowynia. Oczy suszy
Kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic
Wernisaż: 15 maja 2018 roku, godz. 18.00
Od 16 maja do 21 lipca 2018 roku
Galeria Szara w Katowicach

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR