• 2018-05-12

Jak Śliwka w kompot. O grafice i mistrzach

17 maja Pomorski Park Naukowo-Technologicznego Gdynia – Centrum Designu zaprasza na debatę z udziałem wybitnych polskich ilustratorów: Agatą Królak, Patrykiem Hardziejem, Pawłem Jońcą i Dawidem Ryskim, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnego projektowania graficznego.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszeni graficy odnoszą wiele sukcesów, często w skali międzynarodowej. Żyją w kulturze cyfrowej, a informatyzacja projektowania stworzyła nowe warunki dla ich rozwoju. Jak młodzi graficy czerpią z dawnej estetyki? Czy digitalizacja kultury wpływa na kierunek ich rozwoju? Czy mogą być lokalni w kontekście zglobalizowanego rynku i nieograniczonej komunikacji? I czy w ogóle współcześnie istnieje tzw. polska szkoła ilustracji?

Śliwka zapytany w jednym z wywiadów: czy czuje się mistrzem dla młodych projektantów, odpowiedział:

Mistrz to za duże słowo. Jestem po prostu grafikiem, który każdą robotę traktuje tak samo: czy jest to znaczek pocztowy, czy znak, czy plakat, czy opakowanie, czy cokolwiek innego. (…) Trzeba brać odpowiedzialność za to co się robi.
(Jak ktoś mógł na to pozwolić! Z twórcami polskiej szkoły grafiki rozmawia Janusz Górski, red. Paweł Sitkiewicz, wyd. Czysty warsztat, 2011)

Ta skromna i wyważona odpowiedź prowokuje, aby z tym pytaniem zwrócić się do młodych projektantów – czy Karol Śliwka jest dla nich mistrzem?

Spotkanie poprowadzi Kinga Jarocka, a po debacie organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce.

Jak Śliwka w kompot – mistrzowie, wzory, autorytety: nowoczesne projektowanie i tradycja
17 maja 2018 roku o godzinie 18.00
PPNT Gdynia – Centrum Designu
Budynek IV, parter, sala F028

Dodaj komentarz