Noc Kultury 2018

MiastoMomenTy – to hasło tegorocznej Nocy Kultury, która odbędzie się z 2 na 3 czerwca w Lublinie. Organizatorzy zapewniają, że przeżyć, zachwytów i zadziwień będzie wiele.

Noc Kultury 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Kultury 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie:

Podwale: wielka przymiarka, ul. Krawiecka – to właśnie ta ulica będzie najciekawszym punktem programu tegorocznej Nocy Kultury. Gdzie się znajduje? Oto zagadka! Krawiecka na planie Lublina po raz ostatni pojawia się w 1947 roku. Była dokładnie tam, gdzie wydeptana przez błonia ścieżka prowadzi dziś do al. Unii Lubelskiej. Po Krawieckiej pozostało wspomnienie, kilkadziesiąt zdjęć i wierzba biała, której wiek szacowany jest na około 170 lat. Nie będziemy jednak Krawieckiej odbudowywać. Zagra ją inna ulica – Podwale.

Nocowanie.pl pomoże okryć puszystym różowym futrem część ulicy. Gdzie dokładnie? Będzie można przekonać się 2 czerwca. Na Podwalu odbędzie się Krawatoskada, zwieńczenie Akcji krawat – instalacji wykonanej pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych.

Ci sami autorzy odmienią też oblicze ceglanego muru na Podwalu. Tekstury, czyli wąskie wnęki, staną się oknami, przez które można będzie podglądać aranżacje z guzików, suwaków czy kieszeni. Co można wyczarować z rajstop? Stretching, czyli obiekt rozciągnięty do granic możliwości, przygotują studenci Architektury Krajobrazu KUL, pod kierunkiem Agnieszki Kułak. Instalacja Wolność, Panie! wykonana przez Niezależną Grupę Projektową Piękno Panie nawiąże do tradycji krawiectwa i reformy obyczajów, która nie ominęła branży tekstylnej. Będzie to jednocześnie symbol wolności i swobody kobiet, które równo 100 lat temu otrzymały w Polsce prawa wyborcze.

Krawieckie Podwale nie mogłoby się bez nich obejść. Będzie można zobaczyć i usłyszeć Maszynownię – instalację zbudowaną ze starych maszyn do szycia, której towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana kompozycja dźwiękowa (Paweł Romańczuk). Od krawiectwa do dziergania na drutach jest naprawdę niedaleko, dlatego na Podwalu widzowie odnajdą Zbombardowane mandale (Bombardowanie włóczką).

Dopełnieniem ul. Podwale będą Błonia pod Zamkiem, gdzie jak przed rokiem ulokuje się Strefa Twórczości i Inspiracji. Liczne warsztaty i kreatywne zabawy pozwolą wspólnie spędzić czas rodziców z dziećmi. Będzie budowane Miasto z cukru. Słodkim uzupełnieniem zabawy będzie ciasteczko od Cukierni Vanilla – tegoroczny oficjalny smak Nocy Kultury. Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu zorganizowana przez Nocowanie.pl, sponsora Nocy Kultury.

Energia-materia – Mapping

Znany z eksperymentalnych działań wizualnych kolektyw kilku.com przygotował specjalnie dla uczestników Nocy Kultury mapping na siedzibie Poczty Głównej. Tuż po zmroku fasada budynku przy Placu Litewskim ożyje i zabierze widzów w fantastyczne światy. Autorem udźwiękowienia jest Hubert Pyrgies z zespołu Chonabibe, a w nagraniach udział wzięli członkowie jego najnowszej formacji Bajki o dorosłych.

Warstwy Leszka Mądzika

Publiczność zgromadzona na Placu Zamkowym zobaczy plenerowe widowisko, przygotowane specjalnie na Noc Kultury. Schody Zamku Lubelskiego będą sceną, na której Leszek Mądzik, odkrywając kolejne Warstwy i wprowadzi w świat teatru plastycznego. Reżyser zaprojektował też specjalny plakat, który w limitowanym nakładzie trafi do sprzedaży w punktach informacyjnych festiwalu.

Lightspektakl Momenty w reż. Joanny Lewickiej opowie o dążeniu do szczęścia i zaskakująco trudnym momencie, kiedy to szczęście w końcu udaje się osiągnąć. Ta kilkuminutowa porcja magii łączy w sobie teatr cieni, grę aktorską i taniec, a całości dopełniają animacje i wizualizacje.

Mabel, Mabel, Tiger Trainer

Na pierwszym i jedynym seansie w Lublinie będzie można zobaczyć dokument Mabel, Mabel, Tiger Trainer (reż. L. Zemeckis). To film o legendarnej i jednocześnie niezwykle tajemniczej Mabel Stark, kobiecie, która wybrała rzadki zawód treserki tygrysów. Seans odbędzie się w kinie plenerowym, a wejściówki sprawdzimy wspólnie z Radżą – ulubionym tygrysem Mabel.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego

Dach Tarasów Zamkowych ponownie zostanie sceną Koncertu na dachu i ugości tym razem Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. H. Wieniawskiego. Pięćdziesięciu instrumentalistów wprowadzi słuchaczy w świat niezwykłej muzyki sprzed wieków. Koncert udowodni, że kompozycje Haydna czy Mozarta są doskonale znane współczesnemu odbiorcy, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Szansonistki i Retrosłuchacze

Na Wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów wybrzmi repertuar nawiązujący do muzyki okresu międzywojennego, m.in. piosenki Ada to nie wypada, Ach, Ludwiko, Nie kochać w taką noc, to grzech. Utwory w nowych aranżacjach Tadeusza Czechaka zaśpiewa Zespół wokalny SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.

Instalacje artystyczne na Starym Mieście

Paweł „Totoro” Adamiec ponownie wprowadzi zieleń do centrum. Ulica Ku Farze zmieni się za jego sprawą w pełną roślin, mchów i zapachów Sensualną Bramę, a na placu po Farze przywitają gości Filary pokryte żywym materiałem roślinnym. Od Bramy Rybnej do Placu Rybnego popłyną Latające ryby – instalacja, za którą odpowiedzialny jest Jarosław Koziara. Realizacja Aura Lava zaprojektowana przez kolektyw Multe Munca pozwoli wejść do przestrzeni bezcieniowej. Jasne, mocne i zimne światło spowoduje złudzenie odrealnienia, przebywania w przestrzeni znanej z filmów futurystycznych.

Noc Kultury w Lublinie
Z 2 na 3 czerwca 2018 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz