Koronka – tradycja – reaktywacja w Salonie Książki Krakowskiej

17 maja, kolejnym spotkaniu z cyklu Salon Książki Krakowskiej, przedstawiony zostanie katalog wystawy Koronka – tradycja – reaktywacja prezentowanej w Kamienicy Hipolitów do 10 czerwca 2018 roku.

(źródło: materiały prasowe MHK)

(źródło: materiały prasowe MHK)

Podczas spotkania autor publikacji i kurator wystawy Michał Hankus wraz z dr hab. Irmą Koziną, autorką książki Historia mody. Od krynoliny do mini, zaproponują nowe spojrzenie na dzieje mody sięgając do jej społecznych kontekstów. Na podstawie historii koronkarstwa poruszone zostaną tematy emancypacji kobiet, kształtowania się mody w związku ze zmianami obyczajowymi, a także jej demokratyzacją w XIX wieku z powodu rozwijającego się przemysłu.

Kilka słów zostanie poświęconych znakomitej aktorce Helenie Modrzejewskiej, która będąc ówczesną ikoną mody, przyczyniła się do reaktywacji tego rzemiosła artystycznego w XIX wieku, a także trendom i znaczeniu koronki współcześnie.

Spotkanie, które poprowadzi Marcin Baran, odbędzie się w mieszczańskich wnętrzach Kamienicy Hipolitów, które swoim wyjątkowym wystrojem będą stanowiły odpowiednią oprawę do rozmowy o koronce, modzie i obyczajach.

Spotkanie promujące katalog wystawy Koronka – tradycja – reaktywacja
17 maja 2018 roku o godzinie 18.00
Kamienica Hipolitów – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz