II edycja Festiwalu Przenikania

Festiwal Przenikania jest warszawską inicjatywą realizowaną przez Stowarzyszenie Propaganda Sztuki, galerię Officyna art&design i Rebelia Media. Impreza ma na celu przybliżenie uczestnikom zjawiska przenikania się różnych dziedzin sztuki, życia i kultur w naszej codzienności. Tegoroczna druga edycja Festiwalu odbędzie się w Warszawie od 19 do 20 maja.

Festiwal Przenikania (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Przenikania (źródło: materiały prasowe)

Historia Festiwalu jest bardzo ciekawa. Jego pomysłodawcą jest Wojciech Brewka, który kilka lat temu porzucił zawód prawnika, aby oddać się swojej największej pasji – malarstwu. Niespełna trzy lata temu artysta stworzył w Warszawie galerię officyna art & design.

W wieczór poprzedzający pierwszy dzień 2015 roku zdecydowałem, że otworzę w nowym roku miejsce przyjazne młodym twórcom, do którego każdy będzie mógł zawsze wpaść, by bez kompleksów porozmawiać o sztuce – mówi Wojciech Brewka.

Wydarzenie  rozpocznie w sobotę wspólnym malowaniem do muzyki improwizowanej, w ramach prowadzonego w galerii officyna art & design projektu ZMALOWANI. To zajęcia malarskie odbywające się pod okiem Zuzy Jankowskiej i Wojciecha Brewki, właściciela galerii. Każdy będzie miał okazję pomalować przy akompaniamencie muzyki wykonywanej przez Marcina Steczkowskiego i współpracujących z nim muzyków.

Podczas popołudniowych koncertów zagrają m. in. kobiece trio Temple of Dakini, które przeniesie nas w świat wróżek, elfów i elektronicznych brzmień z orientalną nutą. Usłyszymy też wschodzącą gwiazdę polskiego tzw. intelligent popu, Holly Blue. W trakcie sobotnich warsztatów i koncertów będzie można oddać się w ręce jednego z artystów warszawskiego studia 77ink.

Festiwal Przenikania (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Przenikania (źródło: materiały prasowe)

O godz. 19:00 rozpocznie się wernisaż wystawy zbiorowej Przenikania, przygotowanej z okazji Warszawskiej Nocy Muzeów 2018. Kuratorem jest Anita Wolszczak-Karasiewicz, historyk sztuki i założycielka Domu Aukcyjnego Art in House. Na wystawie będzie można obejrzeć prace uzdolnionych artystów młodego pokolenia, w tym uznanych na rynku sztuki postaci: Zuzanny Sitarskiej, Zuzanny Grochowskiej, Wojciecha Brewki czy japońskiego artysty Keiji Matsumoto, doktoranta na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. W trakcie wernisażu odbędzie się pokaz tańca butoh w wykonaniu tancerzy Anny Juniewicz i Wojciecha Matejki.

O godz. 20:00 na scenie festiwalowej odbędzie się koncert śpiewaczki operowej Izabeli Kopeć. W jego trakcie będzie można zobaczyć m. in. performans artystyczny w wykonaniu młodej artystki Very Althamer.

Festiwal Przenikania (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Przenikania (źródło: materiały prasowe)

Po koncercie goście będą mogli udać się do kina festiwalowego, aby obejrzeć między innymi znakomity film Zbigniewa Libery Walser oraz obsypany nagrodami polski dokument Mnich z Morza.

Drugiego dnia festiwalu od godz. 12:00 odbywać się będą warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych, a także koncerty i występy dj’skie.

Pojawi się parking dla motocyklistów. Odwiedzający imprezę będą mieli okazję pouczyć się różnych twórczych umiejętności lub po prostu spędzić miło czas w akompaniamencie muzyki i zjeść coś smacznego. Zagra dla m. in. chór Marcina Steczkowskiego oraz zespół Cinematic Groove. Na dziedzińcu stanie też wielkoformatowa kostka domina. Dostępne do testów będą deskorolki dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania wydarzeń, otwarta dla odwiedzających będzie wystawa Przenikania.

II edycja Festiwalu Przenikania
Od 19 do 20 maja 2018 roku
Dziedziniec Kulturalny Jerozolimskie 107 w Warszawie

Dodaj komentarz