Aldous Huxley Nowy wspaniały świat 30 lat później

Aldous Huxley rozważa po niespełna trzydziestu latach od ukazania się swojej słynnej książki, w jaki sposób zmieniły się społeczeństwa, technologia i formy rządzenia. Choć jego literackie wizje wybiegały w odległą przyszłość, okazało się, że niejedna przepowiednia sprzed lat ziściła się szybciej, niż myślał. Nowy wspaniały świat 30 lat później w księgarniach od 23 maja.

Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat”, Wydawnictwo MUZA SA, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat”, Wydawnictwo MUZA SA, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Od pierwszego wydania w 1932 roku Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya wprawia w niepokój kolejne pokolenia myślicieli i zwykłych czytelników, pokazując wizję dyktatury opartej na zdobyczach naukowych. Stosowanie na społeczeństwie warunkowania psychologicznego i biologicznego z początku wydawało się futurystyczną wizją, lecz szybko zaczęło przemieniać się w opis dostępnych metod prowadzenia polityki. Autor, po prawie trzech dekadach od premiery swej antyutopii, postanowił porównać współczesną mu rzeczywistość z przedstawionymi w książce wizjami, a swoje refleksje zawarł w tytule Nowy wspaniały świat 30 lat później. Pomimo dużej dynamiki zmian technologicznych oraz obyczajowych z tekstu Huxleya nawet po kolejnych dziesięcioleciach bije zastanawiająca aktualność, a wiele cytatów mogłoby służyć jako komentarze bieżących wydarzeń politycznych w Polsce.

W posłowiu książki Piotr Kofta zauważa: Huxley zachował jednak futurologiczny instynkt: najlepsze, najmocniejsze fragmenty Nowego wspaniałego świata 30 lat później mówią o toksycznej propagandzie mass mediów, a szczególnie o ich nader swobodnym stosunku do prawdy. Jako ludzie żyjący w epoce, w której za pomocą internetowych fake newsów można wygrać wybory w globalnym mocarstwie, winniśmy docenić tę intelektualną czujność.

To przerażające doświadczenie… odkryć, jak wiele z tych proroctw, w których [Huxley] ukazał satyryczną wizję dalekiej przyszłości, ziściło się w tak krótkim czasie. — New York Times Book Review

Huxley jest elokwentny w swoim artystycznym wyznaniu wiary w człowieka i właśnie ta elokwencja, zjadliwa w natarciu i szlachetna w obronie, pozostaje w naszej pamięci po przeczytaniu tej książki. — Saturday Review of Literature

Aldous Huxley (1894–1963) – wybitny brytyjski powieściopisarz, eseista i poeta. Autor m.in. książek Nowy wspaniały świat, Wyspa oraz Po wielu latach. Jego prace, utrzymane w duchu pacyfizmu, stały się inspiracją dla wielu dwudziestowiecznych ruchów społecznych.

Aldous Huxley Nowy wspaniały świat 30 lat później
W księgarniach od 23 maja 2018 roku
Wydawnictwo Muza SA

Dodaj komentarz