Agata Tuszyńska sięgnęła po Bagaż osobisty. Po Marcu ’68

19 maja w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się premiera książki Bagaż osobisty. Po Marcu autorstwa Agaty Tuszyńskiej oraz Doroty Barczak-Perfikowskiej, Grażyny Latos, Elżbiety Strzałkowskiej i Wioletty Wejman.

Agata Tuszyńska oraz Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska, Wioletta Wejman, „Bagaż osobisty. Po Marcu”  (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Agata Tuszyńska oraz Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska, Wioletta Wejman, „Bagaż osobisty. Po Marcu” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Już nie mieliśmy obywatelstwa. Nagle zostaliśmy wyjęci spod prawa. Byliśmy bezsilni. Rósł nasz strach. Czułam smak nagonki. Radio, telewizja, gazety. Zmasowany atak.
– Anna Karpińska de Tush-Lec

19 maja 1969 rok. Na fali antysemickiej kampanii opuszcza Polskę młody student politechniki, Jurek Neftalin. Odprowadzają go rodzice, przyjaciele, znajomi. Jego wyjazd uwiecznia na zdjęciach Elżbieta Turlejska. Seria 24 czarno białych fotografii z Dworca Gdańskiego jest punktem wyjścia tej historii.

Bagaż osobisty. Po Marcu to wielogłosowa opowieść grupy przyjaciół – pomarcowych emigrantów – którzy opuścili Polskę z „dokumentem podróży”, stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. w skutek propagandowej nagonki w Polsce. Wyjechali do Szwecji, Francji, Danii, USA, Kanady, Izraela.

Autorkami książki Bagaż osobisty. Po Marcu są Agata Tuszyńska oraz uczestniczki warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez pisarkę w 2017 roku w Domu Spotkań z Historią: Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska i Wioletta Wejman. Po pięćdziesięciu latach autorki odnalazły tych, którzy tego dnia przyszli na dworzec i stworzyły polifoniczną powieść pokolenia ’68 bogato ilustrowaną zdjęciami z archiwów rodzinnych bohaterów.

Znali się od zawsze. Od symbolicznej piaskownicy. Mieszkali w centrum powojennej Warszawy. Marzec zmienił bieg linii ich życia. Na Dworcu Gdańskim żegnali się z Polską na zawsze. Przez te wszystkie lata, mimo dzielącej ich odległości, utrzymywali ścisły kontakt. Przyjaźnili się i zastępowali sobie rodzinę, która została w Polsce. Są nie tylko pokoleniem marcowym, ale także marcową rodziną – mówi Agata Tuszyńska, autorka książki.

Co się z nimi stało po Marcu? Jak odnaleźli się w nowej rzeczywistości? Czy wspomnienie o Polsce wciąż ich boli? Te pytania stały się punktem wyjścia do powstania wystawy i książki pod tym samym tytułem, której premiera odbędzie się podczas finisażu wystawy: 19 maja o godzinie 19.00 w Domu Spotkań z Historią. Spotkanie z Agatą Tuszyńską poprowadzi Renata Kim. Fragmenty książki przeczyta Piotr Głowacki.

Agata Tuszyńska – pisarka, poetka i reportażystka. Autorka wielu bestsellerowych biografii – Isaaca Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Bruno Schulza), a także osobistej: Rodzinnej historii lęku oraz Ćwiczeń z utraty. Laureatka nagrody PEN CLubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego, oraz Canadian Jewish Literary Award (2016). Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

Bagaż osobisty. Po Marcu
Autorka: Agata Tuszyńska
Współautorki:
Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska, Wioletta Wejman
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Premiera: 19 maja 2018 roku o godzinie 19.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz