• 2018-05-11

Goście 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Twórcy, bohaterowie, laureaci najważniejszych nagród filmowych, krytycy – pokazom filmowym na Festiwalu będą towarzyszyć spotkania z wybitnymi osobowościami ze świata filmu. Do Krakowa przyjadą m.in.: Etgar Keret, Talal Derki, Peter Forgacs, Anna Zamecka, Chris Niedenthal, Dorota Kobiela.

„Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków odbierze w Krakowie wybitny reżyser dokumentalista Sergei Loznitsa. Z kolei w ramach cyklu Spojrzenie na Estonię odbędzie się autorski program estońskiej animacji przygotowany przez mistrza, laureata nagrody Smoka Smoków z 2015 roku, Priita Pärna, który osobiście zapowie ten cykl w Krakowie.

Spośród bohaterów filmów pojawią się m.in.: jeden z najbardziej znanych i lubianych pisarzy izraelskich, mistrz krótkiej formy, scenarzysta i wykładowca – Etgar Keret. W ramach sekcji Opowieści ze świata pokazany zostanie film dokumentalny o pisarzu: Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii. Festiwal otworzy pokaz filmu Koncert na dwoje Tomasza Drozdowicza, a para bohaterów – dyrygent Jerzy Maksymiuk i żona Ewa – spotkają się z widzami. Do Krakowa przyjedzie także Jerzy Górski, triathlonista, którego historia ukazana została w filmie fabularnym Najlepszy Łukasza Palkowskiego, a na festiwalu pokazany zostanie film dokumentalny Mistrz świata Kacpra Lisowskiego. Wśród gości także szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska, o której opowiada częściowo animowany dokument Janka Adeli Kaczmarek.

Ponadto z Tajwanu przyjedzie bohaterka dokumentu Syn syn, matka zamordowanego chłopaka, która zdecydowała się adoptować odsiadującego wyrok młodego zabójcę jej syna. Ze Stanów Zjednoczonych przyleci natomiast bohater filmu Joe Boots, który pod wpływem wydarzeń z 11 września wstąpił do armii i przeżył koszmar w Iraku. Pojawią się także bohaterowie z Polski, m.in. z filmów: Newborn Lidii Dudy, Krzyżoki Anny Gawlity, Urosłam kiedy spałaś Marcina Sautera.

Na Festiwal powracają twórcy nagradzani wcześniej w Krakowie. Ich najnowsze filmy zostaną zaprezentowane w międzynarodowym konkursie dokumentalnym. Laureat Srebrnego Rogu z 2014 roku za film Powrót do Homs (Return to Homs), Talal Derki, ponownie skonfrontuje krakowską publiczność z obezwładniającą grozą syryjskiej wojny w dokumencie O ojcach i synach. Till Schauder, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu DocFilmMusic, w najnowszym filmie The Reggae Boyz przenosi widzów na Jamajkę, gdzie przygląda się narodowej drużynie piłki nożnej podczas kwalifikacji do mistrzostw świata. Kaleo La Belle za film Życie jest gdzie indziej (Beyond This Place) odebrał najwyższy laur konkursu dokumentalnego w 2010 roku. W najnowszym filmie Zakochać się (Fell in Love with a Girl) reżyser znów podejmuje temat rodziny i kieruje kamerę na siebie. Zosya Rodkevich, za film Mój przyjaciel Borys Niemcow otrzymała w 2016 roku Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego, a w tym roku zaprezentuje film Biała mama.

Ponadto pojawią się także twórcy polscy: Marta Prus, autorka głośnego dokumentu Over the Limit, dzięki któremu znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety, Marta Pajek, zeszłoroczna laureatka za animację Figury niemożliwe i inne historie II, której najnowszy film III zakwalifikował się do konkursu w Cannes, Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu Sundance filmu Gwizdek powraca na Festiwal z filmem Ostatnia lekcja o maturzystach. Z najnowszymi filmami przyjadą także znakomite, utytułowane polskie dokumentalistki: Małgorzata Imielska, Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Gwarantem profesjonalnej oceny konkursowych filmów jest starannie wybrane jury. Na czele jury konkursu dokumentalnego stanie w tym roku Peter Forgacs – węgierski reżyser, artysta audiowizualny. Towarzyszyć mu będą m.in. Chris Niedenthal – jeden z najbardziej znanych i cenionych fotoreporterów czy Anna Zamecka – autorka wielokrotnie nagradzanego filmu Komunia.

Przewodniczącym konkursu krótkometrażowego jest w tym roku Mehrdad Oskouei – reżyser, scenarzysta, niezależny producent, natomiast jury konkursu muzycznego DocFilmMusic będzie obradować pod przewodnictwem Marcina Borchardta, reżysera zeszłorocznego filmu otwarcia Beksińscy. Album wideofoniczny.

Filmy w konkursie polskim będzie oceniać jury w składzie: Tadeusz Sobolewski – przewodniczący, Anna Jadowska, Dorota Kobiela, Mikołaj Jazdon, Petro Aleksowski.

Większość festiwalowych projekcji filmowych zakończona będzie otwartymi dla publiczności rozmowami z twórcami. Niektórzy z wybitnych gości Krakowskiego Festiwalu Filmowego dodatkowo wezmą udział w debatach.

Spotkania z twórcami

  • Debata „Tygodnika Powszechnego” po projekcji filmu O ojcach i synach Talala Derkiego, 29 maja, Kino ARS, Sala Reduta, g. 20.15
  • Debata „Wyborcza na żywo” po projekcji filmu Dreamland Stanisława Berbeki, 30 maja, Kino Pod Baranami, Sala Czerwona g. 18.30
  • Spotkanie z Etgarem Keretem po projekcji filmu Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii, 30 maja, kino Kijów.Centrum, g. 19.00
  • Spotkanie z Janiną Ochojską po projekcji filmu Janka Adeli Kaczmarek, 31 maja, Małopolski Ogród Sztuki, g. 17.00
  • Spotkanie z Petro Aleksowskim po projekcji filmu Przerwana misja, 31 maja, Kino Pod Baranami, Sala Czerwona, g. 21.00

58. Krakowski Festiwal Filmowy
Od 27 maja do 3 czerwca 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR