XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Dwa ostatnie weekendy miesiąca – 19 i 20 oraz 26 i 27 maja – upłyną pod znakiem zabytków Małopolski. Małopolski Instytut Kultury zaprasza wówczas na jubileuszową, XX edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. 9 maja w podwórzu krakowskiej Kamienicy Odona Bujwida, odbyła się konferencja prasowa, podczas której Joanna Orlik, dyrektorka MIK oraz Joanna Nowostawska-Gyalókay i Paulina Kasprzycka, autorki tras, zaprezentowały ideę i program wydarzenia.

XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (źródło: materiały prasowe organizatora)

XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miejsce konferencji wybrano nieprzypadkowo. Jednym z celów MDDK jest prezentowanie miejsc nieznanych, na co dzień niedostępnych, ich historii oraz historii osób z nimi związanych.

W kamienicy mieści się Muzeum Odona Bujwida, bakteriologa, lekarza i propagatora języka esperanto, utworzone w latach 60. XX wieku przez jego wnuków, Jerzego i Czesława Mostowskich. To niezwykła kolekcja pamiątek po Bujwidzie oraz jego rodzinie – przyrządy lekarskie, elementy wyposażenia wnętrz, korespondencja ze światowymi autorytetami z różnych dziedzin czy seria obrazków namalowanych przez Bujwida w podróży do Brazylii, gdzie propagował esperanto. Niestety miejsce to jest nieznane, do tej pory niedostępne – spadkobiercy dążą do utworzenia Fundacji, która mogłaby zadbać o udostępnienie zbiorów szerokiej publiczności, a MIK postanowił przybliżyć je uczestnikom Dni Dziedzictwa.

Warto dodać, ze na tym właśnie podwórzu z okazji Małopolskich Dni Dziedzictwa powstanie mural, a już teraz zawisła tam oraz w bramie kamienicy wystawa planszowa przybliżająca historię tego miejsca i rodziny Bujwidów. A to nie jedyne atrakcje, które organizatorzy zapewnią podczas MDDK.

W pierwszy weekend w Krakowie warto będzie wybrać się do na co dzień zamkniętego Fortu Barycz, który bardzo mocno łączy się z tematem odzyskania wolności – mówi Joanna Nowostawska-Gyalókay, autorka trasy krakowskiej MDDK. – Ten fort jest bardzo dobrze zachowanym fortem, zachowały się w nim specjalne obrotowe wieże artyleryjskie (…) niezwykłe w tej części Europy. (…) Będziemy mieli okazję, przejść jeszcze przez nikogo nieeksplorowane piwnice, (…) do tak zwanej poterny, a potem z niej do fosy.

Konferencja prasowa MDDK, fot. Daniel Czepiński

Konferencja prasowa MDDK, fot. Daniel Czepiński

Drugim obiektem krakowskiej trasy będzie Dworek Rutkowskich w Krakowie-Bronowicach projektu Józefa Gałęzowskiego, na co dzień Zakład Fitochemii PAN. Po Dworku oprowadzać będą gospodarze oraz zaproszeni historycy sztuki, którzy opowiedzą o budowie dworu.

W tym roku chcemy wiele opowiedzieć o architekturze i o budowie po okresie I wojny światowej, kiedy było tak wiele zburzeń – dopowiada Joanna Nowostawska-Gyalókay.

Z kolei na trasie małopolskiej pierwszego weekendu MDDK uczestnicy odwiedzą drewniany Kościół pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza – to „cichy bohater tej miejscowości”, jak mówiła Paulina Kasprzycka – oraz piec kręgowy w Płazie.

W drugi weekend Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego uczestnicy krakowskiej trasy odwiedzą wspomnianą już wcześniej Kamienicę Bujwidów i Gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica.

Mościce zostaną zaprezentowane jako dzielnica przemysłowa Tarnowa, produkt wprost z dwudziestolecia międzywojennego. Będzie to też wyjątkowa okazja, by odwiedzić Willę Eugeniusza Kwiatkowskiego, gdzie na co dzień urzęduje administracja tarnowskich Azotów.

Z kolei w domu rodzinnym i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach uczestnicy poznają zwykłego chłopa, który wszedł na polityczne salony, zostając – trzykrotnie – premierem RP, posłuchają o jego sukcesach i porażkach oraz o fenomenie czasów, w których przyszło mu żyć.

Czasy były burzliwe, niespokojne. My będziemy starali się opowiedzieć też o takiej perspektywie lokalnej w tych wszystkich miejscach, (…) o takich „ludziach-siłaczach”, którzy na różną skalę budowali, odbudowywali kraj z powojennej zawieruchy.

Tak będzie również w Zbylitowskiej Górze, gdzie uczestnicy zobaczą dwa zwykle niedostępne obiekty – Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dwór Żabów.

XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywają się pod hasłem „Wolność krzepi!”, a zwiedzaniu towarzyszyć będzie bezpłatna okazjonalna książka autorstwa Jakuba Kornhausera. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na wydarzenia obowiązują zapisy poprzez stronę internetową MDDK.

XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
19 i 20 oraz 26 i 27 maja 2018 roku
Kraków i Małopolska

Dodaj komentarz