Startuje Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

10 i 11 maja zainaugurowana zostanie działalność Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Warszawiakom rozdane zostaną trzy tysiące budynków (w miniaturze), uczniowie zmienią się w architektów, a w Kinie Muranów padnie pytanie: Dlaczego potrzebny jest nasz Instytut?.

Logo NIAiU (źródło: materiały prasowe)

Logo NIAiU (źródło: materiały prasowe)

Decyzję o powołaniu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki (NIAiU) podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Na stanowisko pełniącego obowiązki Dyrektora Instytutu powołany został wybitny architekt – dr hab. Bolesław Stelmach.

Do tej pory w ujęciu ministerialnym architektura rozumiana była jako tkanka, złożona z pojedynczych komórek-obiektów. Była ona przedmiotem namysłu techniczno-parametrycznego – mówi dr hab. Bolesław Stelmach, Dyrektor NIAiU. – Dla Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki ta tkanka i jej pojedyncze komórki są zaś przedmiotem namysłu humanistycznego.

NIAiU poprzez działalność badawczą, dokumentacyjną, popularyzatorską, wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą ma kształtować świadomość społeczną, promować kulturę architektoniczną i urbanistyczną oraz podejmować starania w kierunku zachowania narodowego dziedzictwa architektonicznego XX wieku. Jednym z zadań NIAiU jest bieżąca współpraca z architektami, samorządami i użytkownikami przestrzeni publicznej w celu podniesienia jakości przestrzeni publicznych, znalezienia równowagi w ich rozwoju oraz porozumienia w procesie ich projektowania i planowania.

Nasze społeczeństwo coraz wyraźniej komunikuje, że przestrzeń wspólna jest wartością, a architektura i urbanistyka stają się częstym tematem dyskusji wśród Polaków. Naszą misją jako państwowej instytucji kultury jest przywrócenie należnego miejsca debatom, badaniom i refleksji nad tkanką miejską oraz podejmowanie działań, by ta wspólna przestrzeń nabierała jakości – tłumaczy Izabela Pastuszko, Zastępca Dyrektora NIAiU. – Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że podejmujemy się zadania, którego pełna realizacja wymaga dekad pracy.

10 i 11 maja NIAiU oficjalnie rozpocznie swoją działalność. Przez te dwa dni w trzech lokalizacjach w Warszawie staną nawiązujące do architektury bloków kubiki, zawierające miniatury budynków wykonane w technologii 3D. Wybrano trzy sztandarowe przykłady obiektów mieszkalnych z ubiegłego wieku: dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, kamienicę Dom Śląski z Krakowa oraz kultowy blok Kukurydza z Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Trzy tysiące takich miniatur zostanie rozdanych przechodniom.

Na piątek 11 maja zaplanowano warsztaty architektoniczne dla dzieci W kamienicy i bloku.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak zmieniały się nasze mieszkania i domy: stare kamienice, domy w stylu dworkowym, modernistyczne wille, bloki z wielkiej płyty i nowoczesne apartamentowce. Zastanowimy się, jakie były mody i wzory budowania. Wspólnie skonstruujemy różne typy domów – opowiada koordynatorka wydarzenia, Karolina Andrzejewska-Batko, specjalista ds. edukacji NIAiU.

Zajęcia odbędą się w Galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17), w godz. 9.00–12.30. Planowanym gościem wydarzenia będzie prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym dniu, w godz. 13.00–15.00, zorganizowana zostanie także gra miejska dla młodzieży. Uczestnicy wcielą się w rolę zespołów projektowych, które będą konstruowały uproszczone modele różnych budynków mieszkalnych na wystawę w NIAiU. Debiutujący młodzi architekci i urbaniści będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami, żeby zakwalifikować się do tego odpowiedzialnego zadania. Początek i koniec gry: Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

Z kolei o godz. 18.00 w Kinie Muranów odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Bloki w reżyserii Konrada Królikowskiego. Po seansie organizatorzy zapytają, Dlaczego potrzebny jest NIAiU?, rozpoczynając dyskusję z zaproszonymi gośćmi o zadaniach, które stoją przed Instytutem. W dyskusji udział wezmą: Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Fundacja Bęc Zmiana, dr hab. Waldemar Baraniewski – historyk sztuki, prof. ASP, dr hab. Andrzej Szczerski – krytyk sztuki, Michał Owadowicz – architekt. Spotkanie poprowadzi Izabela Pastuszko – historyk sztuki, Zastępca Dyrektora NIAiU.

Na seans filmowy obowiązują zaproszenia.

(Tekst: Paweł Franczak – rzecznik prasowy NIAiU)

Inauguracja działalności Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki
10 i 11 maja 2018 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR