Jimek na Brave Festival

Kolejny artysta wystąpi na tegorocznej edycji Brave Festival. Będzie to polski kompozytor i producent muzyczny Radzimir Dębski (JIMEK), który zaprezentuje publiczności we Wrocławiu swoją symfoniczną Historię Hip-Hopu. Muzyk wystąpi z kenijskimi dziećmi z orkiestry Ghetto Classics, dla której będzie to pierwszy występ na starym kontynencie.

Radzimir Dębski (JIMEK) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radzimir Dębski (JIMEK) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brave Festival zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja odbędzie się we Wrocławiu pod tajemniczym tytułem Widzialni/Niewidzialni. Organizatorzy chcą tym razem podjąć dyskusję na temat problemów, z jakimi mierzy się współczesne społeczeństwo. Właśnie dlatego zaprosili artystów, którzy przez swoją sztukę opowiadają o marginalizacji i wykluczeniu pewnych grup społecznych ze względów obyczajowych, politycznych czy ekonomicznych.

W tym roku twarzą festiwalu jest młody mnich z klasztoru Thimphu w Bhutanie.

Niewidzialna globalnie grupa zakonników buddyjskich jest najbardziej widoczną częścią społeczeństwa w tym regionie. Właśnie o tym opowiada tegoroczna edycja Brave – o niezauważanych bohaterach współczesnego świata, którzy poprzez swoją działalność realnie wpływają na przemiany społeczne – wyjaśnia Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival.

Ghetto Classics (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ghetto Classics (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal w tym roku otworzy Syryjska Orkiestra Symfoniczna na Obczyźnie, złożona z profesjonalnych muzyków, którzy mimo niełatwej sytuacji politycznej w swoim kraju, walczą o zachowanie narodowego dorobku kulturalnego. Równie emocjonująco zapowiada się wielki finał. Festiwal zakończy występ Radzimira Dębskiego, który wraz dziećmi z Kenii wykona trudną muzycznie Historię Hip-Hopu w wersji symfonicznej.

Młodzi Kenijczycy pochodzą z Korogocho – dzielnicy Nairobi, która jest uważana za jeden z najgorszych slumsów stolicy Kenii. Mieszka tam blisko 300 tysięcy ludzi, a codziennie około 150 śmieciarek przywozi tony odpadów na gigantyczne wysypisko, które góruje nad okolicą. W tych ponurych realiach 9 lat temu powstała grupa Ghetto Classics – złożona z 80 dzieci, które grają na, często zdezelowanych, instrumentach klasycznych. Dzięki terapeutycznej roli muzyki młodzi artyści mogą na chwilę zapomnieć o codziennych problemach, zdobywając nowe umiejętności, ucząc się współpracy i rozwijając kreatywność. W 2017 roku Jimek za namową swojego znajomego pojechał do Kenii, żeby wraz z młodzieżą stworzyć wspólny projekt.

Ghetto Classics (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ghetto Classics (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na tegorocznym Brave Festival Radzimir Dębski oraz młodzież z Ghetto Classics zagrają na gali finałowej (22 lipca). Towarzyszyć im będą wrocławscy muzycy i instrumentaliści. Podczas występu nie zabraknie także solowych popisów młodych Kenijczyków. Bilety na koncert oraz na pozostałe wydarzenia w ramach Brave Festival będą do kupienia już od połowy maja. Jak co roku, cały dochód ze sprzedaży wesprze międzynarodową organizację charytatywną ROKPA International.

JIMEK to pseudonim artystyczny Radzimira Dębskiego, polskiego producenta muzycznego, kompozytora, który znany jest z łamania konwenansów i unikania utartych schematów. Popularność przyniosło mu zorkiestrowanie znanych fragmentów muzyki hip-hop na orkiestrę symfoniczną, w utworze o nazwie Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK. Bilety na koncerty z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wyprzedawały się w kilka minut po otwarciu sprzedaży. Nietypowa kompozycja została doceniona przez słuchaczy z całego świata. Słowa pochwały wyrazili m.in. muzycy zawarci w samej historii – Wu-Tang Clan, Mobb Deep, M.O.P, Nicki Minaj, a nawet amerykański aktor Ashton Kutcher.

Brave Festival jest międzynarodowym wydarzeniem odbywającym we Wrocławiu już od 2005 roku, którego celem jest prezentowanie kultur i tradycji z całego świata, które pomimo swego unikatowego charakteru i wysokiej wartości artystycznej, wciąż pozostają nieznane szerokiej publiczności. W poprzednich latach na festiwalu prezentowali się artyści z takich krajów jak Togo, Brazylia, RPA, Iran czy Indie. Brave Festival jest wydarzeniem o charakterze charytatywnym, a cały dochód pozyskany ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji ROKPA International finansującej przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym i edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży z różnych krajów świata.

Brave Festival
Od 13 do 22 lipca 2018 roku
Wrocław

Dodaj komentarz