• 2018-05-10

Projektowanie w Salonie Akademii

Wystawa Projektowanie wszędzie, zorganizowana z okazji 40-lecia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ukazuje dorobek projektowy pedagogów i absolwentów od powstania Wydziału Wzornictwa do dziś.

Mateusz Przybysz, Bartosz Kowalczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Przybysz, Bartosz Kowalczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja obejmuje blisko dziewięćdziesiąt projektów, wśród których znajdują się zarówno wyroby przemysłowe, jak również grafika użytkowa, strony internetowe, aplikacje i realizacje w przestrzeni miejskiej. Kuratorki wyselekcjonowały niemal wyłącznie wdrożone prace absolwentów lub pedagogów związanych z uczelnią. Kilka prototypów z lat 50. i 60. stanowi wyjątek. Powstały w czasach, gdy rodziła się idea Wydziału i zawodu, i bez nich trudno byłoby zrozumieć późniejsze dokonania. Widzowie zobaczą obiekty z lat 1954–2017, w tym kilka zaliczanych do klasyki polskiego dizajnu, takie jak Syrena Sport projektu Cezarego Nawrota, znak CPN autorstwa Ryszarda Bojara, odbiornik telewizyjny Vela Włodzimierza Pańkowa.

Będzie można też obejrzeć prace młodszych projektantów, odnoszących międzynarodowe sukcesy, np. projekt fotela Tulli Tomka Rygalika, lokomotywa Gama dla Pesy Bydgoszcz autorstwa Bartosza Piotrowskiego czy system wodny Ergo Line Katarzyny Borkowskiej i Tomasza Pydo dla Cellfastu. Szczególnie liczną grupę stanowią projekty z ostatnich kilku lat. Dizajnerzy związani z warszawskim Wydziałem z każdym rokiem aktywniej uczestniczą w rozwijaniu produktów, współpracując z polskimi producentami, jak i działają na rynkach międzynarodowych. Wystawa, choć ukazuje wyłącznie prace powstałe w kręgu warszawskiej ASP, jest również obrazem polskiego powojennego projektowania.

Jerzy Porębski, Grzegorz Niwiński, Michał Stefanowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Porębski, Grzegorz Niwiński, Michał Stefanowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projektowanie wszędzie
Kuratorki: Czesława Frejlich, Magda Kochanowska
Od 12 maja do 2 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 11 maja 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Salon Akademii w Warszawie

Dodaj komentarz