• 2018-05-10

Upiory na scenie Teatru Zagłębia

12 maja w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera Upiorów Henrika Ibsena. Reżyseruje Maciej Podstawny.

Henryk Ibsen, „Upiory”, reż. Maciej Podstawny (źródło: materiały prasowe teatru)

Henryk Ibsen, „Upiory”, reż. Maciej Podstawny (źródło: materiały prasowe teatru)

Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIX i XX wieku, w domu na norweskim pustkowiu. W przeddzień dziesiątej rocznicy śmierci powszechnie szanowanego filantropa – kapitana Alvinga, w jego domu spotykają się ludzie, których łączy tajemnica sprzed lat. Syn, żona, pastor, służąca i przyjaciel rodziny – każdy z nich żyje w cieniu kapitana i jest uwikłany w kłamstwo, które usiłuje wykorzystać do własnych celów. Wszyscy będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: czy można odciąć się od winy przodków i zbudować lepszy świat.

Autor Upiorów Henrik Ibsen jest nazywany rewolucjonistą europejskiego dramatu. Żył i tworzył w latach 1828–1906. W swojej twórczości konsekwentnie zmagał się z upiorami swoich czasów – demaskował patologie życia rodzinnego, fasadową religijność, zakłamanie w relacjach międzyludzkich, opresję moralnych nakazów i tyranię norm kulturowych. Odsłaniał mechanizmy rządzące zbiorowością, patriarchalizm stosunków rodzinnych i społecznych.

Scenografię do spektaklu przygotowuje Mirek Kaczmarek, asystuje mu Marta Śniosek-Masacz. Za muzykę i opiekę wokalną odpowiada Ewa Gądek-Rosiak, za ruch sceniczny – Mikołaj Karczewski.

W spektaklu będzie grana muzyka na żywo.

Henrik Ibsen, Upiory
Premiera: 12 maja 2018 roku, godz. 18.00
Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Dodaj komentarz