Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2018

12 i 13 maja Galeria Arsenał ELEKTROWNIA w Białymstoku zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci.

Fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Książka to podróż w głąb siebie” – to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci, w której organizatorzy kładą nacisk na to, że czytanie książek z dzieckiem buduje więź i wzmacnia relację z rodzicem. Wynika to bezpośrednio z natury czytania – to czynność intymna, która nawet od najmłodszego czytelnika wymaga skupienia i skoncentrowania się na pojedynczym obiekcie. Kontakt z dobrą literaturą dziecięcą to wspaniała pożywka dla wyobraźni i kreatywności małego człowieka. Dorosły również wiele zyskuje na wspólnym czytaniu – wraca myślami do swojego dzieciństwa, może w świeży sposób spojrzeć na świat dziecka. Kontakt z książką artystyczną wprowadza dzieci w świat estetyki, formy, koloru.

To, co odróżnia białostocki Festiwal od innych festiwali literackich, to skupienie na stronie wizualnej książki i promowanie, za jej pośrednictwem, edukacji wizualnej.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Eva Susso, szwedzka autorka książek dla dzieci (partner wizyty – Wydawnictwo Zakamarki). 12 maja o godzinie 12.00 odbędą się warsztaty taneczno-muzyczne z Evą Susso dla dzieci w wieku 4-6 lat (współpraca: Wydawnictwo Zakamarki i Zbyszek Rusiłowicz / Szkoła bębniarska Aro-No)

Szwedzka autorka książek dla dzieci Eva Susso opowie uczestnikom warsztatów o dalekiej Afryce, gdzie ma dom i skąd pochodził jej mąż, a wraz z szefową Wydawnictwa Zakamarki, Katarzyną Skalską, nauczy dzieci tańców afrykańskich i zaprosi ich do wspólnej zabawy przy dźwiękach afrykańskich bębnów na wzór bohaterów książek: Binta tańczy i Lalo gra na bębnie.

Eva Susso (ur. 1956) – Jest szwedzką autorką książek dla dzieci. W latach 2002–2009 zasiadała w radzie prestiżowej Szwedzkiej Akademii Książki Dziecięcej. Autorka znanych i popularnych w Szwecji i za granicą książek, m.in. Babo chce, Binta tańczy, Yeti. Ma troje dzieci, od 1976 roku mieszka w Sztokholmie.

Podczas Festiwalu odbywał się będzie kiermasz książek artystycznych i o sztuce dla dzieci. W kiermaszu weźmie udział kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski, również tych niszowych, których książki nie mają ogólnopolskiej, szerokiej dystrybucji, a także autorzy sprzedające swoje książki. Dla rodziców i dzieci biorących udział w kiermaszu, będzie to unikatowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Nie zabraknie książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie, czy najnowszej historii Europy. Wydawnictwa zaprezentują zarówno nowości, jak i książki dobrze znane. Poza szeregiem wydawnictw w sobotę na kiermaszu zagości Barbara Bielawiec z książką Opowiem wam… (Rosikon Press).

Festiwal będzie również okazją, by obejrzeć wystawę ilustracji Marii Dek Trąci Myszką? Będzie to wyprawa w świat ilustracji pełnej absurdu, ciepła i natury. Prace pochodzą z książki Good Morning, Neighbor, która zawędrowała na trzy kontynenty. A to wszystko za sprawą jednej głodnej myszy.

Maria Dek (ur. 1989) – ilustratorka, absolwentka University of the Arts London oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek: A Walk in the Forest, When I am Big. Artystka ilustracji do książek: Paskudki Słowiańskie, Czary na Białym (wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku IBBY 2017), Ole! Hiszpania dla dociekliwych oraz Good Morning, Neighbor autorstwa Davide Cali.

W Festiwalu udział weźmie warszawska grupa artystów i propagatorów sztuki ulicy tworząca serwis internetowy vlepvnet oraz prowadząca galerię V9. W jednym z pokoi zostanie zainstalowana pracownia sitodruku, w której każdy uczestnik festiwalu będzie mógł wykonać własną odbitkę festiwalowej grafiki na papierze lub na przyniesionej przez siebie torbie, lub koszulce.

W pokoju zaprojektowanym przez scenografkę Martynę Štěpán-Dworakowska będzie można wykonać tradycyjne statki z papieru lub bardziej złożone formy origami i powiesić na specjalnych klipsach zwieszonych z sufitu lub umieścić w przeźroczystych kuwetach z wodą.

W pokoju spokojnej lektury AlgoRytm będzie można poczuć się jak w podmorskiej głębinie. Rozgość się na morskiej trawie, obserwuj refleksy rzucane przez żyrandol z rafy koralowej, odpocznij i poczytaj świeżo zakupione książki.

Martyna Štěpán-Dworakowska – autorka scenografii i kostiumów do przedstawień teatralnych w Polsce i w Czechach.

W sobotę i niedzielę odbywać się będą warsztaty z niezawodną Basią Bednarczyk BB’s Playground – w sobotę na podstawie książki Shark in the park dla dzieci w wieku powyżej 3 lat, które będą robić własne teleskopy i z ich pomocą poszukają rekina w parku, a w niedzielę dla dzieci powyżej 5 lat – z książką T-Veg the story of a carrot-crunching dinosaur dowiedzą się, co lubią jeść dinozaury, a w szczególności T-rex o imieniu Reginald. Zrobią wspólnie dinozaury, nakarmią i wyruszą z nimi w podróż, zagramy w grę na prześcieradle i może poznamy jakieś inne dinozaury?

Ponadto w sobotę Agnieszka Suchowierska, białostocka pisarka, będzie podpisywać swoje książki – Ada Judytka i zaginiony tałes, Milenka, Mat i świat – na stoisku Szkoły Mozaika, a wieczorem odbędzie się Potańcówka z Bintą, jedną z bohaterek książek dla dzieci autorstwa Evy Susso opowiadających o przygodach sympatycznej i bardzo muzykalnej rodziny z czwórką dzieci. Binta zaczyna tańczyć, gdy tylko usłyszy dźwięki afrykańskich bębnów wydobywane przez swojego tatę. Zabawę poprowadzi Kapela Batareja.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2018
Kuratorki: Małgorzata Kowalczuk, Magdalena Wieremiejuk
Od 12 do 13 maja 2018 roku w godzinach od 10.00 do 18.00
Galeria Arsenał ELEKTROWNIA w Białymstoku

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR