• 2018-05-10

24. Festiwal Kontakt w Toruniu

Już 19 maja rozpocznie się 24. edycja Festiwalu Kontakt w Toruniu. Podczas tegorocznej edycji w ramach konkursu zaprezentowanych zostanie 11 spektakli z 7 krajów.

Festiwal Teatralny Kontakt, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Teatralny Kontakt, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Którędy na dzisiejszej mapie teatralnej przebiegają granice Wschodu i Zachodu? Jakie języki teatralne kształtują rozciągający się „od Wschodu do Zachodu” świat? Czy geopolityczne różnice wpływają na odmienne sposoby budowania rzeczywistości scenicznej? Czy w globalnym świecie postinternetu tożsamość narodowa ma jeszcze jakieś znaczenie? A może pochodzenie, miejsce urodzenia i lokalne tradycje wciąż odciskają wyraźne piętno na teatralnych estetykach? Odpowiedzi na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt 2018.

Hasło tegorocznej edycji Festiwalu: „Od Wschodu do Zachodu” jest zarówno nawiązaniem do historii Festiwalu, który w latach 90. zaczynał od pokazywania spektakli zza wschodniej i zachodniej granicy, stając się przestrzenią otwartą na dialog i międzykulturową wymianę artystycznych idei, jak i do powracających po latach tropów, motywów, ale także niepokojów. Dziś, gdy coraz częściej dostrzegamy prześladujące nas widma przeszłości, takie jak manipulacje władz, tendencje totalitarne czy zachowania ksenofobiczne, kontakt z innym, choćby pochodził on z drugiego końca świata, staje się niezwykle potrzebny i wartościowy.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt od początku lat 90. poszukiwał spektakli wymagających – w odważny i bezkompromisowy sposób poruszających niełatwe tematy, ale także eksperymentujących z formą, wykorzystujących odmienne języki estetyczne. Naszym celem jest prezentowanie przedstawień, które pobudzają do refleksji, rozsadzają proste interpretacje rzeczywistości, podkreślają jej wieloaspektowość. Zależy nam na wspólnym wypracowywaniu przestrzeni otwartej na swobodną wymianę myśli; miejsca, w którym możliwa stanie się wnikliwa i dopuszczająca wielość głosów i perspektyw analiza sytuacji dzisiejszego świata. – Andrzej Churski, Dyrektor Festiwalu Kontakt i Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Podczas 24. edycji Festiwalu w ramach konkursu zaprezentowanych zostanie 11 spektakli z 7 krajów. Osią festiwalu będą dwa spektakle: Lokis w reżyserii Łukasza Twarkowskiego z Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras (Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie) oraz Requiem dla L. belgijskiego zespołu tanecznego Les ballets C de la B.

Pełny program na stronie Festiwalu.

24. Festiwal Kontakt w Toruniu
Od 19 do 25 maja 2018 roku
Toruń

Dodaj komentarz