Sukces polskiej animacji na Visegrad Animation Forum

W zeszłym tygodniu zakończyło się renomowane Visegrad Animation Forum, na którym największy sukces odniósł 32–letni łódzki animator, afrykanista i działacz Piotr Chmielewski, który w ramach pitching projektu uzyskał aż 3 nagrody.

Visegrad Animation Forum, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Visegrad Animation Forum, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z jedenastu projektów zakwalifikowanych do konkursu krótkich metraży projekt animacji Piotra Chmielewskiego I Come Undone zdobył wyróżnienie Jury, w uzasadnieniu pisząc, że produkcja jest: „świeżą, silną merytorycznie koncepcją, która dotyka spraw trudnych i uniwersalnych z wrażliwością i humorem. Wizualnie mocna koncepcja w pełni wykorzystuje możliwości oferowane przez animację”. Planowany krótki metraż Piotra Chmielewskiego będzie animowaną próbą opowiedzenia kluczowych momentów w historii z punktu widzenia zwierząt.

Piotr Chmielewski to animator społeczny, doktor nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim i afrykanistyki na Uniwersytecie Warszawski, który przez lata aktywnie działał w prowadzeniu warsztatów dla grup młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Na przestrzeni lat zrealizował projekty warsztatów animacji poklatkowej i fotografii otworkowej w Kenii, Kolumbii i w Polsce z grupami wykluczonymi. W 2010 roku był stażystą nagrodzonego Pokojową Nagrodą Nobla – Grameen Banku, po czym przez kilka lat związał się zawodowo z Polską Akcją Humanitarnej. Przez lata stały współpracownik AfryKamery, w tym twórca animowanych zwiastunów promujących festiwal.

Zakończenie prac nad filmem I Come Undone jest planowane na 2019 rok. Fundacja Filmgramm, organizator festiwali AfryKamera i LGBT Film Festival, jest producentem krótkiego metrażu.

Sukces polskiej animacji na Visegrad Animation Forum
Zakończenie pracy nad filmem: 2019 rok
Producent: Fundacja Filmgramm

 

Dodaj komentarz