Barbara Szubińska Gram w zielone

15 maja w Galerii Zamojskiej odbędzie się otwarcie wystawy malarskiej Gram w zielone, na której swe prace zaprezentuje Barbara Szubińska.

Barbara Szubińska „Gram w zielone”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Szubińska „Gram w zielone”, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka od początku lat 60. wiele wystawiała w kraju i za granicą. Jej ekspresyjne, utrzymane zazwyczaj w ciemnych tonach, niepokojące i dramatyczne malarstwo oscyluje na granicy figuracji i abstrakcji. Tajemnicze, aluzyjne wnętrza i oniryczny nastrój, jaki je wypełnia, stawiają malarkę w rzędzie czołowych twórców malarstwa metaforycznego. Często podejmowanym przez nią motywem jest pejzaż, dający okazję do interesujących rozwiązań kolorystycznych i fakturowych. Obok malarstwa chętnie stosowaną przez nią techniką jest akwarela.

Barbara Szubińska studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowniach prof. Stanisława Szczepańskiego i Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskała w 1958. W 1963 stowarzyszyła się z grupą Rekonesans i wystawiała z nią w latach 1964–1966. Brała też udział w retrospektywach grupy w latach 90., poczynając od jubileuszowej wystawy w Galerii Zachęta w 1994. Od 1992 jest pedagogiem, od 2000 profesorem Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Barbara Szubińska Gram w zielone
Od 15 maja do 3 czerwca 2018 roku
BWA Galeria Zamojska, Zamość

Dodaj komentarz