Yiddishland. Pieśni jidysz z kolekcji André Ochodlo

11 maja Fundacja Terytoria Książki, wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na promocję książki Yiddishland. Pieśni jidysz z kolekcji André Ochodlo.Gośćmi spotkania będą André Ochodlo i Adam Żuchowski, a rozmowę poprowadzi Tomasz Olszewski.

„Yiddishland. Pieśni jidysz z kolekcji André Ochodlo” (źródło: materiały prasowe NCK)

„Yiddishland. Pieśni jidysz z kolekcji André Ochodlo” (źródło: materiały prasowe NCK)

Yiddishland to wyjątkowa kolekcja 120 nowych pieśni jidysz pod redakcją André Ochodlo, skomponowanych przez 12 współczesnych polskich kompozytorów do najwybitniejszych dzieł poezji jidysz. Książka zawiera wszystkie wiersze w oryginale (zapisane alfabetem hebrajskim i łacińskim), a także tłumaczenia na język angielski i polski. Do każdego egzemplarza dołączona została płyta CD YIDDISHLAND – trailer zapowiadająca serię André Ochodlo YIDDISHLAND Collection. Płyty ukażą się 1 września 2019 roku w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W trakcie wydarzenia wyświetlone zostaną video klipy z recitalu Polin – The Art od Yiddish Songs. André Ochodlo towarzyszy międzynarodowy zespół muzyczny Odem’s Quintet. Nagranie zrealizowane zostało przez Video Studio Gdańsk w trakcie koncertu w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej latem 2016.

Pamiętam zachwyt, z jakim Agnieszka Osiecka przekładała poezję Mordechaja Gebirtiga. Odnajdywała w nim bratnią duszę. Jeździła z nami po całej Polsce, aby przed każdym recitalem o nim opowiadać – takie to było dla niej ważne. Nikt wtedy nie myślał o kolekcji pieśni jidysz, a jednak wtedy to się zaczęło. Potem był niezapomniany czas wybierania utworów Itzika Mangera do recitalu My Blue, którego premiera odbyła się w lipcu 2001 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Chyba właśnie wtedy zrozumiałem, że to jest moja droga. Zacząłem więc czytać wiersze najróżniejszych poetów jidysz w oryginale i przekładach. Udało mi się nakłonić wielu wspaniałych kompozytorów do napisania nowych pieśni, zebranych w kolekcji Yiddishland. Wyprodukowaliśmy w Teatrze Atelier w Sopocie kilkanaście premier na kanwie wszystkich stu dwudziestu utworów z kolekcji. Jestem wdzięczny za to, że w jakiś sposób stałem się medium zebranych w niej poetów, że duch ich poezji dotknął mnie i towarzyszy mi już od tylu lat. Gebirtig wierzył, że nadejdzie dzień, w którym jego pieśni wrócą. Nie tylko wróciły, ale powstały też nowe w kraju Polin, który żydowskim siostrom i braciom wydawał się kiedyś ziemią obiecaną, a który obrócił się w ich największy cmentarz.

André Ochodlo – założyciel i dyrektor Teatru Atelier Sopot (1989, od 1997 roku Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej), festiwalu Lato Teatralne Sopot (od 1994) i Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską (od 2006), reżyser i scenograf. Reżyseruje także w czeskich teatrach w Ostrawie i Brnie oraz na stałe współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Adam Żuchowski – kontrabasista, kompozytor, aranżer. Współtworzy zespół TrioMania, który otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce – Fryderyk – za jazzowy, fonograficzny debiut roku 2010, płytę CD Pearl. Jest członkiem zespołów Irka Wojtczaka. Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Kierownik muzyczny większości projektów Andre Ochodlo.

Promocja książki Yiddishland. Pieśni jidysz z kolekcji André Ochodlo
11 maja 2018 roku o godzinie 18.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz