PlakatFest po raz trzeci

Od 10 maja do 8 czerwca w Chorzowie i Krakowie odbywać się będzie festiwal plakatu PlakatFest. Początek Festiwalu będzie stanowiło otwarcie wystawy PlakatFest Starter w Dydo Galerii Plakatu w Krakowie 10 maja, a do 15 maja zainteresowani udziałem w Festiwalu artyści i instytucje mogą nadsyłać zgłoszenia propozycji plakatów.

Plakat III Międzynarodowego Festiwalu Plakatu PlakatFest (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat III Międzynarodowego Festiwalu Plakatu PlakatFest (źródło: materiały prasowe organizatora)

PlakatFest to festiwal promujący sztukę plakatu. Do udziału w wystawie przeglądowej zapraszani są aktywni zawodowo graficy, studenci ostatnich lat wyższych uczelni plastycznych oraz osoby zajmujące się projektowaniem.

Festiwal plakatu w Chorzowie ma już swoją trzecią edycję. W ciągu dwóch poprzednich odsłon rozrósł się do imprezy międzynarodowej, a plakaty nadesłane na festiwal zaczęły być prezentowane pod szyldem PlakatFestu również w innych miastach otwartych na sztukę plakatu, m.in. w Szeklerland w Rumunii, a w tym roku w Krakowie, słynącym z zamiłowania do plakatu artystycznego.

Głównymi wydarzeniami tegorocznej edycji są wystawy, na które składają się plakaty zgłoszone na Festiwal, jak również kuratorska wystawa plakatu iberoamerykańskiego zorganizowana we współpracy z Susaną Machicao Pacheco. Dzięki otwartej formule festiwalu podczas jego trwania odbywać się będą także imprezy towarzyszące, spotkania z artystami, koncerty i warsztaty.

10 maja 2018 roku – Dydo Galeria Plakatu, Kraków (dawny hotel Cracovia)

 • godz. 18.00 – PlakatFest Starter, przekrojowa wystawa plakatów z poprzednich edycji festiwalu.
  Prezentacja 50 plakatów teatralnych, muzycznych, społecznych i imprezowych nadesłanych przez artystów z całego świata na poprzednie edycje festiwalu oraz prace młodych adeptów sztuki projektowania plakatów jakie zostały wyłonione w konkursie pt. Hajcujemy. Jest to zapowiedź głównego wydarzenia, które odbędzie się w Chorzowie.
  Wystawa potrwa od 10 do 25 maja 2018 roku.

25 maja 2018 roku – Galeria Antresola ChCk, Chorzów

 • godz. 17.00 – Otwarcie Międzynarodowego Festiwalu PlakatFest;
 • godz. 17.30 – koncert Mateusz Adamczyk & Diego Lezcano – projekt Tangooo.

6 czerwca 2018 roku – Sztygarka, klub Tlenownia, Chorzów

 • godz. 17.00 – Otwarcie wystawy plakatu iberoamerykańskiego Sabor Latino Carteles Latinoamericanos. Wystawa plakatów latynoamerykańskich, której kuratorem jest Susana Machicao (Boliwia). Wystawę otworzy znany artysta, podróżnik, wielbiciel Ameryki Południowej – Ryszard Kaja;
 • godz. 17.30 – koncert zespołu Luftwafle.

7 czerwca 2018 roku – Mediateka, ChCk, Chorzów

 • godz. 13.00 – Wizualna percepcja na podstawie filmu i obrazów oraz najnowsze technologie cyfrowe Augmented Reality, Virtual Reality – wykład oraz prezentacja: Iwona Pomianowska (Belgia).

7 czerwca 2018 roku – Galeria w Bramie, Chorzów

 • godz. 15.00 – Otwarcie wystawy plakatu z okazji 150-cio lecie Królewskiej Huty.

7 czerwca 2018 roku – Kawiarnia Galeria Kamienica, Chorzów

 • godz. 18.00 – wykłady:
  – Chris Smentkowski (Lindenwood University, St. Charles, Missouri, USA) – Encoding Polish Identity in the Arts: Distinguishing Polish Poster from Other Graphic Design in Central and Eastern Europe;
  – Aleksandra Giza (Illinois University, DeKalb, USA) – India: the Visual Landscape.

8 czerwca – Galeria Antresola ChCk, Chorzów

 • godz. 11.00–14.00 – warsztaty cyjanotypii na tkaninie, Małgorzata Lipka-Szram (Uniwersytet Śląski);
 • godz. 14.00 – ekspozycja sztandarów powstałych podczas warsztatów.

Zgłoszenia plakatów na 3. PlakatFest można nadsyłać do 15 maja. Regulamin, karta zgłoszenia oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie PlakatFest.

III Międzynarodowy Festiwal Plakatu PlakatFest
Zgłoszenia plakatów: do 15 maja 2018 roku
Od 10 maja do 8 czerwca 2018
Chorzów i Kraków

Dodaj komentarz