Matthew Bolton Power Protest

Power Protest to książka skierowana do osób zaniepokojonych zmianami – lub przeciwnie, brakiem zmian – w kraju w którym żyją, w instytucji, w której uczą się lub pracują, czy w najbliższym sąsiedztwie.

Matthew Bolton „Power Protest”, Wydawnictwo Muza SA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Matthew Bolton „Power Protest”, Wydawnictwo Muza SA (źródło: materiały prasowe organizatora)

To książka dla ludzi złych na to, jak się sprawy mają; dla ludzi sfrustrowanych systemem lub zmartwionych kierunkiem, w jakim zmierza ich państwo. Dla tych, którzy opublikowali już swoją opinię w mediach społecznościowych, nakrzyczeli na telewizor, pomaszerowali w demonstracji i wrzucili głos do urny wyborczej, ale, słusznie, czują niedosyt.

Chodzi tu zwłaszcza o osoby, które podjęły pierwszą próbę zaangażowania: uczestniczyły w marszu, podpisały petycję czy przekazały pieniądze na wybrany cel – ale nadal mają poczucie, że ich działania nie przynoszą efektu. Matthew Bolton dzieli się, teraz również z polskimi czytelnikami, praktyczną wiedzą, jak przekuć energię protestu w konkretne, skuteczne działanie, które pozwoli zmienić wybrany wycinek rzeczywistości – od samego początku: określenia konkretnych celów i zamiany abstrakcyjnego problemu w sprawę, którą warto się zająć, aż po końcowe metody ewaluacji. Proponuje skuteczne strategie i taktyki, poparte przykładami z kampanii, które odniosły sukces. I czerpiąc z doświadczenia, odpowiada na pytania, które pojawiają się w trakcie organizowania kampanii. Jak znaleźć sojuszników, a następnie jak nawiązać relacje z osobami decyzyjnymi? Jaka jest idealna liczba członków zespołu organizującego kampanię? Jak najlepiej zagospodarować nagły wzrost zainteresowania opinii publicznej swoją sprawą? I– last but not least – jak znaleźć na to wszystko czas? „Metody, którą odziedziczyłem po wcześniejszym pokoleniu aktywistów i którą stosuję od dwunastu lat, może nauczyć się każdy, kto chciałby coś zmienić. Nie wymaga ona wysokiej pozycji, specjalnych kwalifikacji, góry pieniędzy czy niemożliwej ilości wolnego czasu” – pisze autor.

Bolton doskonale wie, o czym mówi – jest doświadczonym działaczem społecznym, koordynującym działania o charakterze pomocowym w Wielkiej Brytanii oraz w krajach doświadczających kryzysów politycznych i humanitarnych. Poprowadził najważniejszą brytyjską kampanię społeczną ostatniego dwudziestolecia, w wyniku której rząd wprowadził „narodową godziwą płacę”, korzystną dla milionów osób, a sto pięćdziesiąt tysięcy nisko opłacanych pracowników zyskało ponad dwieście milionów funtów.

Matthew Bolton jest politologiem związanym z Pace University w Nowym Jorku, a wcześniej m.in. z London School of Economics, wicedyrektorem Citizens UK oraz głównym organizatorem w brytyjskim oddziale tej organizacji. Stworzył ogólnokrajowy sojusz tysięcy aktywistów, którzy wspólnie przeprowadzili dwie najefektywniejsze i o najszerszym zasięgu kampanie społeczne w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego dwudziestolecia.

Matthew Bolton Power Protest
Od 18 kwietnia 2018 roku w księgarniach
Wydawnictwo Muza SA

Dodaj komentarz