7 polskich filmów w Cannes!

Już 8 maja rozpocznie się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. To wyjątkowy rok dla obecności polskich filmów – aż siedem wspartych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej tytułów znalazło się w najważniejszych sekcjach tej prestiżowej imprezy.

Cannes, grafika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cannes, grafika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zimna wojna i Ayka w Konkursie Głównym – aż dwie współfinansowane przez PISF koprodukcje powalczą o nagrody z 20 innymi produkcjami w Konkursie Głównym. Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem aktorki Cate Blanchett w składzie: Chang Chen, Ava DuVernay, Robert Guédiguian, Khadja Nin, Léa Seydoux, Kristen Stewart, Denis Villeneuve, Andriej Zwiagincew.

Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego to pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym jednej z najważniejszych imprez filmowych świata. Zimna wojna opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w Zimnej wojnie rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Obraz jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film.

Ayka to historia łodej Kirgizki, która mieszka i pracuje nielegalnie w Moskwie. Po porodzie odrzuca swojego nowo narodzonego syna i zostawia go szpitalu. Jednak po pewnym czasie powraca do niej matczyna tęsknota, która prowadzi ją do desperackich poszukiwań porzuconego dziecka. Ayka jest koprodukcją pięciu krajów. Producentem wiodącym jest rosyjski Kinodvor. Koproducentką ze strony polskiej jest Anna Wydra z firmy Otter Films. Zdjęcia do filmu realizowała Jolanta Dylewska, charakteryzacją zajmował się Tomasz Matraszek. Za postprodukcję obrazu odpowiada polska firma Coloroffon Film.

III w Konkursie Filmów Krótkometrażowych i Inny w konkursie Cinéfondation

Produkcja studia Animoon III w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowała się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 71. Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie ma szansę na zdobycie Złotej Palmy. Wśród 8 prezentowanych tytułów z całego świata polski film jest jedyną animacją w Konkursie. Filmy w tym konkursie oceni jury pod przewodnictwem reżysera Bertranda Bonello w składzie: Valeska Grisebach, Khalil Joreige, Alanté Kavaïté i Ariane Labed. Również to samo grono jurorów oceni filmy w konkursie Cinéfondation, prezentującym dorobek 17 szkół filmowych z całego świata, a w którym zostanie zaprezentowana animacja Inny autorstwa Marty Magnuskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

Jeszcze dzień życia – Oficjalna Selekcja, Pokaz Specjalny

Pełnometrażowy film animowany Jeszcze dzień życia (Another Day of Life) w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, zostanie zaprezentowany poza konkursem w ramach Pokazów Specjalnych. Polskim producentem filmu jest Platige Films. Film oparty jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego.

Fuga w sekcji konkursowej Semaine de la Critique

Fuga Agnieszki Smoczyńskiej znalazła się wśród 7 tytułów pełnometrażowych z całego świata prezentowanych w sekcji Semaine de la Critique. Producentem filmu jest MD4. W konkursie Semaine de la Critique pokazywane są filmy pełnometrażowe i krótkie metraże będące debiutem lub drugim filmem danego reżysera, które podczas Festiwalu mają swoją międzynarodową lub światową premierę.

Żniwa w sekcji Un Certain Regard

Żniwa  to debiut grecko-południowoafrykańskiego reżysera Etienne’a Kallosa. Żniwa będą pokazywane w sekcji Un Certain Regard. Sekcja ta prezentuje „inne spojrzenie” we współczesnym kinie, w selekcji kładąc nacisk na oryginalność i świeżość prezentowanych dzieł. Polskim producentem filmu jest Mariusz Włodarski – Lava Films. Autorem zdjęć jest Michał Englert.

7 polskich filmów w Cannes!
Festiwal potrwa od 8 do 19 maja 2018 roku
Cannes 

 

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR