Laureaci 11. Netia OFF CAMERA

Wieża. Jasny dzień Jagody Szelc z Krakowską Nagrodą Filmową (100 000 USD), Twarz Małgorzaty Szumowskiej z nagrodą Kulczyk Foundation (300 000 PLN), Cicha Noc Piotra Domalewskiego z Nagrodą Publiczności i nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Podczas 11. Netia Off Camera triumfuje polskie kino.

Jagoda Szelc i Małgorzata Szumowska podczas 11. Netia OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jagoda Szelc i Małgorzata Szumowska podczas 11. Netia OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Decyzją Jury Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi pod przewodnictwem Małgorzaty Szumowskiej to film Wieża. Jasny dzień okazał się numerem jeden. To opowieść zawieszona między rodzinnym dramatem a metafizycznym horrorem, dowód nieskrępowanej wyobraźni i własnego, oryginalnego głosu.

Z kolei Twarz Małgorzaty Szumowskiej zachwyciła jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Dree Hemingway, Lucy Bevan i Geoff Andrew zdecydowali, że do twórców właśnie tego tytułu trafi 300 000 PLN – nagroda Kulczyk Foundation. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych ponownie przyznano nagrodę MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 000 PLN otrzymała Eliane Umuhire (Ptaki śpiewają w Kigali).

Rada programowa Festiwalu po raz piąty wyłoniła laureatów nagród dla Najlepszej Aktorki (Albert Riele) i Najlepszego Aktora (M&M’s). Zostali nimi Marta Nieradkiewicz (Dzikie róże) i Mateusz Kościukiewicz (Twarz).

Już po raz ósmy Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. Za najciekawszy tytuł konkursu Wytyczanie Drogi uznano Cichą noc Piotra Domalewskiego. Z werdyktem krytyków była zgodna publiczność. Jej nagroda trafiła do dystrybutora filmu Forum Film Poland. Z kolei nagroda Młodzieżowego Jury Skrytykuj.pl trafiła do Love after Love w reżyserii Russella Harbaugha.

Obraz świata / Świat w obrazach to projekt realizowany podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA – dofinansowany z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W jego ramach zostały zorganizowane Międzynarodowy Konkurs Filmowy Wytyczanie drogi o Krakowską Nagrodę Filmową oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Dodatkowo w ramach projektu wręczone zostały nagrody dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora oraz Nagroda publiczności i Nagroda FIPRESCI.

Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych na wniosek Sekcji Młodych Producentów po raz czwarty ufundował nagrody za najlepszy debiut producencki. W tym roku trafiły do Jana Kwiecińskiego, producenta filmu Atak paniki w reż. Pawła Maślony i Małgorzaty Zacharko, producentki filmu Książę i dybuk w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Wręczono również nagrody w konkursie #63PL organizowanym przez Fundację Off Camera, Muzeum Powstania Warszawskiego i Onet.pl. Doceniono Patryka Bańkowskiego, Jagodę Dienwebel, Filipa Tomczaka, Sarę Szymańską i Ewę Skonieczną. Nagroda Onet.pl trafiła do Natalii Błaszczyk, Oliwii Wróblewskiej i Pauliny Krzysiek.

Łącznie w pokazach filmowych w ramach 11. NETIA OFF CAMERA wzięło udział 40.000 widzów. Projekcje odbywały się w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie barki Nimfa i nad brzegiem Wisły. W Miasteczko Filmowe i kino plenerowe zamienił się również plac Szczepański. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez festiwalowych gości była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

11. Netia OFF Camera
Od 27 kwietnia do 6 maja 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR