między słowami

Na początku maja w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Nowym Porcie zostanie otwarta wystawa między słowami Katarzyny Jóżefowicz. Ekspozycja wpisana została w program 20-lecia Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Katarzyna Józefowicz, „między słowami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Józefowicz, „między słowami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najlepszym słowem, które opisuje prace Katarzyny Józefowicz wydaje się być cisza. Instalacje artystki emanują (nie)spokojem. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś znajomego, oswojonego. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś niepokojącego. Spokój/niepokój ten emocjonalny dysonans towarzyszy oglądaniu prac artystki.

Katarzyna Józefowicz sama o sobie mówi, iż jest niewolnikiem budowania. Stwierdzenie to nie dziwi, gdy bliżej przyjrzymy się jej pracom. Z niewielkich, pociętych fragmentów gazet, papieru, powstają złożone, wieloelementowe konstrukcje, rozedrgane struktury wchodzące w interakcje z otaczającą przestrzenią. W swoich instalacjach Józefowicz wykorzystuje papier, materiał wyjątkowo kruchy i nietrwały, podatny na uszkodzenia, zmieniający się wraz z upływem czasu. Przygotowanie obiektu wymaga wielu godzin żmudnej pracy. Proces tworzenia kojarzy się z jednej strony z typowo kobiecymi zajęciami, z drugiej – z tworzeniem mandali. Tematem prac są uniwersalne pytania: o emocje, przemijanie, relacje z otaczającą nas przestrzenią.

Katarzyna Józefowicz. między słowami
Kuratorka: Agnieszka Kulazińska 
Od 11 maja do 26 sierpnia 2018 roku
Wernisaż: 10 maja 2018 roku, godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku

Dodaj komentarz