Podróż zimowa Jaume Cabré

9 maja po raz pierwszy w Polsce ukazują się opowiadania Jaume Cabré, jednego z największych nazwisk literatury Katalonii, autora słynnych powieści Wyznaję, Głosy Pamano czy Agonia dźwięków – w tomie zatytułowanym Podróż zimowa.

Jaume Cabré, „Podróż zimowa” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Jaume Cabré, „Podróż zimowa” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Oryginalne opowiadania, pełne aluzji i motywów ze świata muzyki i sztuki, dowodzą, że kataloński pisarz świetnie odnajduje się w krótkiej formie. W Podróży zimowej czytelnik spotka różne postaci – pianistę, prostytutkę, organmistrza, rabina, księdza, uczonego, złodzieja, zabójcę, szaleńca, ocalałych z Holokaustu, oligarchę, nieszczęśliwego artystę – które rzucają wyzwanie wolnej woli, moralności i „zagadkom istnienia”.

Sam Jaume Cabré tak opowiada o pisaniu opowiadań:

Ograniczona rozpiętość zmusza pisarza do skrótów, do uznania za domyślne tego, co się wydarzyło wcześniej, do zarysowania jednym pociągnięciem pióra charakterystyki psychologicznej czy opisu fizycznego… Pisarz musi wysilić inteligencję, ale czytelnik też. Pisarz sugeruje nastrój, perypetie, pejzaż, klimat, a czytelnik uzupełnia te elementy w trakcie czytania.

Jaume Cabré, Podróż zimowa
Premiera: 9 maja 2018 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz