• 2018-05-07

Kino VR i trudne tematy na 11. Millennium Docs Against Gravity

11 maja rusza 15. edycja Millennium Docs Against Gravity – wrocławska odsłona to pokazy ponad 60 znakomitych filmów dokumentalnych oraz rozbudowany program wydarzeń towarzyszących. Do DCF-u zapraszamy na spotkania z twórcami, debaty, zajęcia dla dzieci i dorosłych, czytanie na żywo, a także pokazy filmów VR.

„Ojczulek Joe i lew” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ojczulek Joe i lew” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uczestnicy festiwalu, dzięki specjalnym projekcjom w technologii VR, będą mogli poczuć świat ukazany w filmach niemal dosłownie. Kino VR otwarte będzie w weekend (od 12 do 13 maja) na poziomie -1 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Publiczność będzie miała też okazję spotkać się z zaproszonymi do Wrocławia dokumentalistami, m.in.: z Madsem Brüggerem, twórcą Wielkiej europejskiej zagadki papierosów (13 maja, godz. 19.00), Rafałem Śródką i Konradem Jarockim – reżyserem i głównym bohaterem filmu W absolutnej ciszy (14 maja, godz. 17.30) czy też Janem Gebertem, autorem Gdy nadejdzie wojna (19 maja, godz. 16.30).

Z kolei podczas pięciu debat grono specjalistów zagłębi się w najbardziej interesujące i ważkie problemy podnoszone przez prezentowane w tym roku filmy. Prelegenci debatować będą m.in.: o znaczeniu muzyki w filmach (po seansie Score. Muzyka filmowa), o przyszłości aborcji w Polsce (po pokazie Trzeciej opcji), a także o tym, w jaki sposób rozmawiać ze skrajną prawicą (po filmie Kobiety Złotego Świtu).

Dojrzałych festiwalowiczów organizatorzy zapraszają na pokazy Akademii Dokumentalnej dla Seniora, gdzie obejrzą Twarze, plaże i Człowieka Delfina. Z kolei dla najmłodszych zajęcia przeprowadzi Akademia Dokumentalna OKI DOKI – w bloku Rozumiem Cię dzieci zobaczą dwa filmy: Cicha i Trzy siostry (13 maja, godz. 12.00).

W ramach prologu Europejskiej Nocy Literatury usłyszeć będzie można na żywo fragmenty prozy Swietłany Aleksijewicz, bohaterki Lubow – miłość po rosyjsku (14 maja, godz. 20.00), podczas Nocy Muzeów zobaczyć bezpłatny pokaz filmu Ojczulek Joe i lew (19 maja, godz. 22.00), a w weekendowe wieczory wziąć udział w koncertach w Klubie Festiwalowym Czuła jest Noc.

15. Millennium Docs Against Gravity 
Od 11 do 20 maja 2018 roku
Dolnośląskie Centrum Filmowe

Dodaj komentarz