• 2018-05-04

Mariza z koncertem w Katowicach

26 września NOSPR w Katowicach wystąpi Mariza, uznawana za największą sławę stylu fado, skarbu narodowego Portugalii.

Mariza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jej głos określa się słowami „magiczny, diamentowy, magnetyczny”, a fenomen popularności porównuje się do najsłynniejszych div operowych i megagwiazd pop/rock.

Jej repertuar to przede wszystkim tradycyjne i współczesne interpretacje fado, ale wokalistka chętnie sięga także po bliskie jej sercu morny z Wysp Zielonego Przylądka czy standardy bluesowe.

Przez 15 lat muzycznej kariery Mariza z lokalnego fenomenu znanego wąskiej grupie wielbicieli fado w Lizbonie stała się jedną z najbardziej znanych i cenionych gwiazd world music na świecie.

Artystka wydała sześć autorskich albumów (Fado em Mim, Fado Curvo, Transparente, Terra, Fado Tradicional, Mundo), otrzymała szereg nagród, w tym Latin Grammy w 2007 roku, współpracowała z najlepszymi muzykami i producentami, takimi jak.: Jacques Morelenbaum, Gilberto Gil, Ivan Lins, Lenny Kravitz, Cesária Évora, Tito Paris czy Sting, z którym wykonała hymn Igrzysk w Atenach w 2004 roku – A Thousand Years.

Mariza udowodniła że jest artystką światowego formatu i niezwykłego talentu, która ma wiele do zaoferowania. Młoda dziewczyna z Mozambiku, wychowana w sąsiedztwie słynnej lizbońskiej dzielnicy Mouraria, sięgnęła do korzeni muzycznych swego kraju i stała się artystką wykraczającą poza krąg muzyki świata, zachowując jednak swą narodową tożsamość i portugalską wrażliwość.

Mariza
26 września 2018 roku o godzinie 19.00
NOSPR, Katowice

Dodaj komentarz