• 2018-04-30

Znamy program 2. edycji Lava Festival

2. edycja Festiwalu Filmu Awangardowego Lava coraz bliżej, zanim więc zaplanujecie sobie weekend 11–13 maja, warto rzucić okiem na to, co organizatorzy tego młodego festiwalu filmowego zaplanowali dla poszukiwaczy estetycznych wrażeń. Wiemy już, że bohaterem drugiej edycji jest postać niemal mityczna – Kenneth Anger! Co jeszcze zapisane jest w gwiazdach?

2. Festiwal Filmu Awangardowego Lava (źródło: materiały prasowe organizatora)

2. Festiwal Filmu Awangardowego Lava (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenia pierwszego dnia festiwalu odbędą się w kamienicy przy ulicy Szwedzkiej 8 w Krakowie, gdzie Lava Festival połączy siły z Lamella: The House of Queer Arts. Piątkowa zabawa odbędzie się pod znakiem przenikania performatywnego programu przygotowanego przez rezydujących w Lamelli artystów oraz eklektycznych DJ setów z ramienia Lavy. Wśród zaproszonych DJ-ów pojawi się Pel Bonheur, czyli laureatka Czarnej Magmy na Lava Festival I – Anna Mokrzycka, a także Satin de Compostela, Zdrowa Żywność i lúa.

Sobota obfitować będzie w szereg multidyscyplinarnych wydarzeń, które odbędą się w Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Na rozgrzewkę: panel dyskusyjny z Meggie Roberts z brytyjskiego kolektywu 0rphan Drift z krakowskim kolektywem ≋h≋o≋m≋a≋r≋ na temat nowoczesnych kontrkulturowych praktyk wytwarzania wiedzy. Inauguracja festiwalu rozpocznie się od przeglądu filmów konkursowych, po nim swoją instalację performatywną zaprezentuje obiecujący młody reżyser Grzegorz Jaremko. Następnie Lava odsłoni swoje sekretne oblicze, na które fani Kennetha Angera czekają najbardziej – punktem programu będzie pierwsza w Polsce retrospektywa filmów autora Scorpio Rising. Do wyświetlonych obrazów nawiążą muzycy, którzy stworzyli kompozycje inspirowane twórczością reżysera. Wystąpią: intrygujący duet z Tajlandii Tara Transitory & Baly Nguyễn, legenda polskiej muzyki elektronicznej Władysław Komendarek, współzałożyciel wytwórni Lado ABC Paweł Szamburski oraz inicjatorka krakowskiego cyklu wydarzeń muzycznych Szum – Leona Jacewska. Po performansie muzycznym wschodzącej, elektryzującej amerykańskiej gwiazdy VIOLENCE parkiet zajmie Szumowe afterparty, podczas którego wystąpią Martial Canterel live, Olivia, Charlie i DJ Huragan. Wydarzeniu towarzyszyć będzie impreza z cyklu Queer Dating.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się od paneli dyskusyjnych, w tym rozmowy z finalistami konkursu na film krótkometrażowy. Następnie odbędzie się druga część przeglądu dorobku Kennetha Angera. Do obrazów reżysera odniosą się tym razem: założyciel DUNNO Recordings Lutto Lento, grająca na syntezatorach modularnych Ter, ceniony duet Palmer Eldritch oraz debiutujący baskijski producent – Portento. Po wręczeniu statuetki Czarnej Magmy zwyciężczyni/zwycięzcy konkursu nastąpi oficjalne zamknięcie festiwalu – jednak nie będzie to koniec muzycznych i wizualnych wrażeń, co zaraz potem udowodni koncert queerowej raperki Belli Ćwir. Przez długie godziny nocne o dobry nastrój zadbają m.in. rumuńska DJ-ka Admina, Rusałka oraz Piotr Tkacz jako DJ Pleasure Dome.

2. Festiwal Filmu Awangardowego Lava
Od 11 do 13 maja 2018 roku
Muzeum PRLu w Krakowie, Krakow Art House

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR