• 2018-04-30

Tam, gdzie stykają się światy

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza 8 maja na wernisaż wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto.

 Scena domowa. Para na pierwszym planie gra w popularną do dziś grę planszową dla dwóch graczy tryktraka (tur. tavla), Fotografia, początek XX w., autor nieznany, Kolekcja fotografii Suna ve İnan Kıraç Vakfı  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scena domowa. Para na pierwszym planie gra w popularną do dziś grę planszową dla dwóch graczy tryktraka (tur. tavla), Fotografia, początek XX w., autor nieznany, Kolekcja fotografii Suna ve İnan Kıraç Vakfı (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedyne takie miasto – gdzie spotykają się kontynenty, gdzie stykają się światy. Jedyne takie stulecie – kiedy zmierzchał sułtanat i budziła się republika, a nowoczesność coraz śmielej dyktowała rytm życia. Jedyna taka opowieść – wysnuta z fotografii, obrazów, pocztówek i plakatów.

Na wystawie prezentowane są prace czołowych dziewiętnastowiecznych fotografów, takich jak James Robertson, który właśnie w Stambule zrobił jedną z pierwszych na świecie panoram miasta – pełne 360 stopni. Sporą renomą cieszyły się atelier fotograficzne, na przykład te należące do Pascala Sébaha czy braci Abdullahów, oraz pocztówki wydawane przez Maxa Fruchtermanna – z pochodzenia Galicjanina. Stambulska pocztówka, czerpiąca obficie z dorobku fotografii, wraz z rozwojem turystyki w 1895 roku weszła w swój złoty okres, stając się nie tylko środkiem prowadzenia korespondencji, lecz także popularnym souvenirem z orientalnej podróży.

Kuratorzy: dr Beata Nykiel , dr Monika Rydiger
Konsultacja naukowa: dr Piotr Nykiel
Projekt aranżacji wystawy: Rafał Bartkowicz
Organizacja i koordynacja: Kama Guzik

Stambuł. Dwa światy, jedno miasto
Wernisaż: 8 maja 2018 roku, godz. 18.00
Od 9 maja do 2 września 2018 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz