• 2018-04-30

Michał Łuczak. Wydobycie

Wydobycie Michała Łuczaka to wielowymiarowy obraz górnictwa na Górnym Śląsku. Fotograf wychował się i wciąż mieszka w tym regionie. Niemal stuletni dom w Giszowcu, w którym żyje z rodziną, stopniowo się przechyla w wyniku długotrwałej eksploatacji złóż węgla.

Michał Łuczak, „Wydobycie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Łuczak, „Wydobycie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na tym terenie występują również wstrząsy o sile dwóch, czasami nawet trzech i pół stopnia w skali Richtera. Na skutek zapadania się ziemi w pobliskim lesie tworzą się też małe zbiorniki wodne. To osobiste doświadczenie efektów eksploatacji węgla stanowiło punkt wyjścia wystawy.

O górnictwie mówi się w wielu kontekstach – między innymi politycznym, społecznym, etnograficznym i ekologicznym. Węgiel, powstały ze szczątków paproci, widłaków i skrzypów sprzed 300 milionów lat, w Polsce nadal jest powszechnie wykorzystywanym surowcem energetycznym. W fotografiach prezentowanych na wystawie artysta koncentruje się w równej mierze na kopalinach, jak i na górnikach, którzy wciąż są filarem przemysłu wydobywczego.

Michał Łuczak (ur. 1984) – fotograf, doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy) oraz absolwent iberystyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W swoich pracach przedstawia głównie Śląsk – górnicze zagłębie Polski. Przygląda się małym społecznościom, wykorzystując je jako metaforę całego społeczeństwa. Twórca kilku książek fotograficznych (Brutal, nakład własny, Katowice 2012; Koło miejsca / Elementarz, z Krzysztofem Siwczykiem, Czytelnia Sztuki, Gliwice 2016; 11.41, z Filipem Springerem, nakład własny, 2016). Jego prace wyróżniano w takich konkursach jak Magnum Expression Photography Award, Mio Photo Award oraz Fotograficzna Publikacja Roku. Od roku 2010 jest członkiem kolektywu Sputnik Photos. Pracuje również jako kurator i edytor publikacji fotograficznych.

Wystawa zorganizowana w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2018.

Michał Łuczak. Wydobycie
Kurator: Iris Sikking
Koordynatorzy: Joanna Gorlach, Martyna Sobczyk
Od 27 kwietnia do 17 czerwca 2018 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz