• 2018-04-28

Josef Koudelka: Inwazja. Praga 68

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wystawę fotografii Josef Koudelka: Inwazja. Praga 68. Od 25 kwietnia w ECS będzie można oglądać zdjęcia i multimedia czeskiego fotografa – Josefa Koudelki, który w sierpniu 1968 roku dokumentował inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Negatywy przemycono do Ameryki. W 1969 roku – w pierwszą rocznicę wydarzeń – fotoreportaż ukazał się w wielu światowych czasopismach.

Josef Koudelka / Magnum Photos (źródło: materiały prasowe organizatora)

Josef Koudelka / Magnum Photos (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzydziestoletni Josef Koudelka przyjechał do Pragi dzień przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku. Wrócił z Rumunii, gdzie fotografował Cyganów – tą tematyką, podobnie jak fotografią teatralną, zajmował się od kilku lat, porzuciwszy udaną karierę inżyniera lotnictwa. Chociaż nigdy wcześniej nie zajmował się wydarzeniami z pierwszych stron gazet, zdjęcia jego autorstwa, wykonane w ciągu siedmiu niezmiernie dramatycznych sierpniowych dni, stały się symbolem walki o wolność – pisała Irena Šorfová, kuratorka wystawy z galerii Art Link w Pradze.

Wystawa jest częścią cyklu wydarzeń Przełomy ’68 – wydarzeń w ECS poświęconych czasom, gdy na świecie wrzało. Towarzyszą jej warsztaty edukacyjne Kiedy Josef wrócił do Pragi.

Josef Koudelka: Inwazja. Praga 68
Od 25 kwietnia do 27 maja 2018 roku
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Dodaj komentarz