• 2018-04-28

Luka, Stjepan i… Dusan! Perkusista 2Cellos

Zawsze z tyłu, gdzieś na uboczu i mało widoczny, ale za to zawsze dobrze słyszany! Bez niego wielkie rockowo-popowe koncerty 2Cellos nie byłyby tym samym. Perkusista Dusan Kranjc z wiolonczelowym duetem występuje niemal od początku, zawsze dając solowy popis swoich umiejętności. O tym, jak razem brzmią – będzie można się przekonać na dwóch polskich koncertach w Gdańsku i Krakowie.

2Cellos i Dusan Kranjc (źródło: materiały prasowe organizatora)

2Cellos i Dusan Kranjc (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mówiąc o 2Cellos zwykle na myśl przychodzą nam dwaj wiolonczeliści: Luka Sulic i Stjepan Hauser. Na koncertach występują z towarzyszeniem orkiestry bądź kilku tylko instrumentalistów. Żadne duże show tego duetu nie obędzie się jednak bez niezwykle ekspresyjnego perkusisty. Dusan Kranjc jest Chorwatem, podobnie jak wiolonczeliści.

Dusan występuje z nimi od 2011 roku. Dołączył, kiedy miał 21 lat. Luka i Stjepan zwrócili uwagę na młodszego kolegę, ponieważ w swej grze wyróżniał się dużą energią, charakterystyczną grą, wszechstronnością i talentem. Teraz towarzyszy muzykom na wyprzedanych koncertach. Uważany jest w branży za jednego z najbardziej obiecujących młodych muzyków perkusistów.

Pierwszym oficjalnym nagraniem studyjnym Dusana jest rockowo-klasyczny singiel Highway to Hell z udziałem Steve’a Vai, który można znaleźć na drugim albumie 2Cellos – In2ition, wydanym przez Sony. Ale dopiero na koncertach można się przekonać o możliwościach Dusana, tym bardziej, że wiolonczeliści pozwalają mu często na dłuższe solówki, jak w przypadku utworów Thunderstruck czy Smell Like Teen Spirit. A publiczność nie szczędzi mu owacji na stojąco! Ekspresyjne, rockowe-metolowe przeboje Rolling Stones, AC/DC, Prodigy, Muse czy Nirvany już nie mogą się na koncertach obyć bez popisów Dusana. Jego bębny i talerze słychać także w nieco spokojniejszych utworach, które doskonale współbrzmią z wiolonczelistami, np. przy tematach z filmów: Rydwany Ognia, Rain Men czy Gry o tron, a nawet w popowym Despacito.

Dusan Kranjc nie ogranicza się jedynie do grania z 2Cellos, choć jest to jego główne zajęcie. Elastyczność stylu, jaki prezentuje perkusista zauważyło wielu wykonawców, którzy zaproponowali mu udział w projektach z pogranicza pop, fusion, progressive i metalu. Najczęściej jednak uczestniczył w koncertach jazzowych z muzykami, współpracującymi na co dzień z Herbiem Hancockiem, Dexterem Gordonem czy Bobbym McFerrinem – a więc z czołówką jazzmanów na świecie.

To jednak z 2Cellos Dusan Kranjc występuje na wielkich koncertach przy kompletach publiczności. A o tym, że jest on nieodłączną częścią występów wiolonczelistów, będzie się można przekonać 18 maja w ERGO ARENIE i 19 maja w TAURON Arenie Kraków. Bilety na obydwa wydarzenia można nabywać poprzez strony internetowe oraz stacjonarnie. Organizatorem koncertów jest agencja Prestige MJM.

Koncerty 2Cellos w Polsce
18 maja 2018 roku
ERGO Arena w Gdańsku
19 maja 2018 roku
TAURON Arena Kraków

Dodaj komentarz