• 2018-04-28

Będzie bal! 20. urodziny Kina na Granicy

Kino na Granicy obchodzi w tym roku dwudziestkę. „Świętowanie!” będzie jednym z tematów tegorocznej edycji, ale nie zabraknie również „Niespokojnego kina. 1968”. W programie cieszyńskiego przeglądu retrospektywy Krzysztofa Zanussiego i Jana Hřebejka, którzy będą gośćmi festiwalu. Nieziemski wymiar zbliżającej się wielkimi krokami 20. edycji przeglądu zwiastuje tegoroczna grafika Kina na Granicy.

20. Kino na Granicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

20. Kino na Granicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gwiazdy znowu zabłysną nad Cieszynem. Wśród znakomitych gości będą bohaterowie retrospektyw – reżyserzy Krzysztof Zanussi i Jan Hřebejk. Polski artysta zasłynął m.in. filmami Struktura kryształu, Życie rodzinne, Spirala czy Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. Gośćmi festiwalu będą również ulubieni aktorzy Krzysztofa Zanussiego z Mają Komorowską i Jackiem Poniedziałkiem na czele.

Z kolei każde z dzieł czeskiego twórcy oczekiwane jest przez widzów i krytyków z napięciem. W Cieszynie będzie można zobaczyć m.in. Niewinność (Nevinnost) czy Musimy sobie pomagać (Musíme si pomáhat), ale też jego najnowszą trylogię Zahradnictví: Rodinný přítel, Dezertér, Nápadník.

Jak urodziny, to zabawa i „Świętowanie!” – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Będziemy spoglądać w niebo i czekać na spadające gwiazdy, by móc pomyśleć życzenie. Zupełnie tak samo, jak podczas zdmuchiwania świeczek na urodzinowym torcie. Taka będzie 20. edycja festiwalu i taka jest tegoroczna grafika autorstwa Iwony Cichy. Wesela i stypy, prywatki i jubileusze – każda okazja jest dobra do zabawy. My proponujemy najlepszą balangę filmową, bo Kino na Granicy nie ma żadnych granic – zabawa do upadłego.

Tegorocznej edycji cieszyńskiego festiwalu przyświecają ważne daty. Jednym z tematów przewodnich będą wspomnienia wydarzeń polskiego marca ’68 i inwazji na Czechosłowację z sierpnia ’68, kończącej „Praską Wiosnę”. W 2018 roku minie 50 lat od czasu brutalnego stłumienia przez komunistyczne władze wolnościowych porywów mieszkańców Polski i Czech.

20. Kino na Granicy w Cieszynie
Od 27 kwietnia do 3 maja 2018 roku

Dodaj komentarz