Wydarzenia towarzyszące wystawie Niewyczerpalność

Galeria Bunkier Sztuki zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie Niewyczerpalność: koncert artysty Mario de Vega oraz warsztaty z Jasmin Schaitl.

„Niewyczerpalność” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Niewyczerpalność” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vertical (2017–) to performans Maria de Vegi o quasi-fluxusowym charakterze, którego przebieg polega na układaniu na sobie obiektów wykorzystywanych do generowania dźwięków, prowokując zawalenie się całej konstrukcji. Warstwę muzyczną tworzą surowe impulsy elektroniczne łączone z rozproszoną aktywnością akustyczną wynikającą z reakcji chemicznych, wahań napięcia i gwałtownych zmian przebiegu sygnału.

Niewyczerpalność to projekt wystawienniczy mający na celu wypracowanie hybrydycznej formuły prezentacji dźwięku w galerii, która nie wpisywałaby się w ramy zinstytucjonalizowanego sound artu, ale raczej dokonywałaby pogłębionej rewizji takich konwencji jak koncert, performans i environment. Działania te mają doprowadzić do obsadzenia widza-słuchacza w roli sprawczego podmiotu, a zarazem możliwie najpełniej wyeksponować afektywne właściwości przestrzeni galeryjnej.

Mario de Vega – autor instalacji site-specific, rzeźb oraz projektów muzycznych. Przykłada dużą wagę do ograniczeń percepcyjnych i fizyczności aktu słuchania, w innowacyjny sposób zajmując się materialnością dźwięku oraz estetycznym potencjałem niestabilnych aranżacji. Był gościnnym artystą i wykładowcą na Universität der Künste Berlin, Internationales Musikinstitut Darmstadt, Technische Universität Berlin, École Nationale Supérieure des Beaux Arts de Paris, Centro de Diseño, Cine y Televisión, KW Institute of Contemporary Art, Laboratorio Arte Alameda, Kyushu University, Tama Art University, Universität für angewandte Kunst Wien i Harvestworks Digital Media Arts Center. Jego prace wystawiano w Meksyku, Ameryce Północnej, Chile, RPA, Indiach, Korei Południowej, Chinach, Rosji, Japonii i całej Europie. Mieszka i pracuje w Berlinie i Meksyku

Warsztaty przygotowane przez austriacką performerkę Jasmin Schaitl koncentrują się na tworzeniu widzialnych i niewidzialnych relacji pomiędzy ludzkim ciałem a otoczeniem. Zwykłe nici krawieckie oraz czas mają stanowić podstawowe narzędzia służące do zaznaczania zmian w przestrzeni, co można rozpatrywać w kontekście twórczości takich artystów jak np. La Monte Young, Nam June Paik (Zen for Head) czy Pauline Oliveros. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich osób zainteresowanych eksperymentami ruchowymi i pracą z ciałem – nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w dziedzinie sztuk performatywnych.

Mario de Vega. Vertical 
27 kwietnia 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

line(s) in bodies. Warsztaty Jasmin Schaitl
29 kwietnia 2018 roku, godz. 13.00
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz