Robimy Studium dla Warszawy

Ponad 20 wykładów i warsztatów, w których udział weźmie 38 gości z Polski i zagranicy. W dniach 9 i 10 maja w Szwedzka.com odbędzie się konferencja Robimy Studium, której celem jest rozpoczęcie prac nad nowym Studium dla Warszawy – strategią przestrzennego rozwoju miasta. Uczestnicy konferencji, urzędnicy, architekci i urbaniści zastanawiać się będą, jak kształtować urbanistyczną wizję miasta na kolejne dekady.

Plakat konferencji „Robimy Studium” (źródło: materiały prasowe)

Plakat konferencji „Robimy Studium” (źródło: materiały prasowe)

Obowiązujące studium z 2006 roku straciło aktualność. Warszawa musi sprostać nowym wyzwaniom przestrzennym. Potrzebne są nam narzędzia, które pozwolą określić przyszłość miasta w czasach dynamicznych zmian. Studium to sposób na realizację wizji Warszawy jako miasta zielonego, policentrycznego z siecią przyjaznych mieszkańcom przestrzeni publicznych. Konferencja “Robimy Studium” jest pierwszym krokiem do stworzenia nowego dokumentu planistycznego dla Warszawy. Liczę na dużo inspiracji i wymianę doświadczeń – mówi Marlena Happach, Architekt Miasta, Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Na konferencję zaproszeni zostali polscy i zagraniczni eksperci. Doświadczeniami w zakresie innowacyjnego projektowania miast podzielą się m.in. Han Dijk i Emile Revier z holenderskiego studia projektowego Posad Spatial Strategies, Ivari Rannama – dyrektor Wydziału Geomatyki w Departamencie Urbanistyki w Tallinie czy Anne Stenros – naczelna projektantka Helsinek.

Celem konferencji jest wspólne zastanowienie się, jakimi narzędziami najlepiej będzie planować przyszłość z korzyścią dla miasta i dla mieszkańców. Uczestnicy poznają najlepsze zagraniczne praktyki m.in. z Tallina, Amsterdamu, Helsinek, a także najnowsze polskie doświadczenia dotyczące planowania miast – tłumaczy Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Bęc Zmiana, koordynatorka konferencji.

W programie dodatkowym konferencji znajdzie się otwarty dla publiczności Departament Propozycji (9 maja w godzinach od 18.00 do 20.00), podczas którego można będzie podzielić się swoimi wizjami rozwoju Warszawy. Uczestnicy będą mogli skorzystać również z bloku filmowego przygotowanego we współpracy z Beton Film Festival, w którym obejrzą film Rotterdam 2040 oraz warsztatów o planowaniu z pracownią Posad.

Wydarzenie skierowane jest nie tylko do urzędników, urbanistów i architektów, osób działających w organizacjach pozarządowych, naukowców, studentów, ale również do mieszkańców zainteresowanych tematyką projektowania wizji dla Warszawy. Wstęp na konferencję jest bezpłatny, jednak obowiązują na nią zapisy do 4 maja na stronie Robimy Studium serwisu Evenea.

Więcej informacji oraz szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie projektu Robimy Studium #Warszawa2030.

Robimy Studium
Organizator konferencji:
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Partner merytoryczny: Fundacja Bęc Zmiana
9 i 10 maja 2018 roku
Szwedzka.com w Warszawie
ul. Szwedzka 2/4, hala nr 8

Dodaj komentarz