Z oddalenia. Greta Grabowska i jej kolaże

8 maja Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do Baszty Czarownic na otwarcie wystawy kolaży Grety Grabowskiej pt. Z oddalenia. Wystawa będzie prezentowana do 30 czerwca.

Greta Grabowska, Kolaż w wystawy „Z oddalenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Greta Grabowska, Kolaż w wystawy „Z oddalenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka tworzy barwne, papierowe kompozycje. Niezmiennie fascynuje ją struktura tego materiału, przejrzystość, czasem jego siermiężna mięsistość. Papiery preparuje, barwi, poddaje wymyślnym torturom, aż nabierają w jej dłoniach niebywałej szlachetności, aby – pozornie niedbale przyklejone do płaszczyzny – rozpocząć drugie, artystyczne życie. Wykorzystuje przez siebie czerpany papier, gazety, zdjęcia, wydruki… cytaty z codzienności.

Pracuję na papierze i z papierem. Taka papierowa fascynacja, w dobie komputeromanii – mówi artystka. – Papier mnie oczarowuje, porywa do działania. To co w papierze urzeka, to szorstkość i delikatność zarazem. Chwila, gdy wyczuwam jego strukturę, usłojenie, chłonność, gdy nasycam go pigmentami. Papier jest moją drugą skórą.

Jej obrazy dotykają miejskich przestrzeni. Czasem bawi się ich planami. Tworzy prace wrażeniowe, rozmigotane skrawkami bibuł i barwionych gazet. Rysunek renesansowej perspektywy „ukrywa” pod plamami barw. Wertykalnymi i diagonalnymi liniami świadomie porządkuje chaos, wynikający z ulubionej techniki kolażu.

Domy z moich obrazów rozwijają się w szeregi ulic, czasem tłoczą się w kwartały zwartej zabudowy miast. Niektóre pozwalają się do siebie zbliżyć, wejść na podwórko, dotknąć starych ościeży, wyjrzeć przez okno. Niekiedy udaje się poczuć ich zapach, usłyszeć skrzypienie schodów, odgłos minionych kroków… wczytuję się w ich przeszłość – opowiada Grabowska. – Spod przymkniętych powiek dostrzegam rysowane światłem kontury budynków, barwne plamy, powidoki. Wycinam je z papieru. Przemieszczam na kartonie, aż znajdą się na „właściwym” miejscu. Zasłaniam je, zaklejam inną barwą, poszukuję właściwej formy. Czasem kształt pierwotnego zamysłu można odnaleźć jedynie przesuwając palcami po powierzchni pracy – dodaje.

Greta Grabowska urodziła się w Koszalinie. Studia plastyczne ukończyła na ASP w Gdańsku, na wydziale architektury wnętrz, w pracowni Prof. Zbigniewa Parandowskiego. Następnie Architekturę Krajobrazu na SGGW w Warszawie u Prof. Jana Rylke. Ma ma w dorobku blisko trzydzieści wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i poza jego granicami.

Greta Grabowska, Z oddalenia / kolaże
Wernisaż: 8 maja 2018 roku o godzinie 17.00
Od 9 maja do 20 czerwca 2018 roku
Baszta Czarownic – Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Dodaj komentarz