• 2018-04-26

VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa

Od 26 do 29 kwietnia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku wysłuchać będzie można zmagań studenckich zespołów kameralnych w ramach VIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa.

VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa (źródło: materiały prasowe organizatora)

VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs ten wpisuje się w serię wydarzeń z okazji obchodów Jubileuszu 70-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, których finał został przewidziany na 12 maja 2018.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku to jeden z największych i najpoważniejszych konkursów muzyki kameralnej w Polsce. W ciągu minionych dwudziestu jeden lat Konkurs organizowany przez gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki zdobył liczącą się pozycję wśród podobnych przedsięwzięć odbywających się na naszym kontynencie, przyciągając młodych kameralistów z całego świata. Tysiąclecie Gdańska, pięćdziesiąta rocznica powstania Akademii Muzycznej i setna rocznica śmierci Johannesa Brahmsa stały się w 1997 roku okazją do zorganizowania po raz pierwszy Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej jego imienia.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy, podczas których uczestnicy zaprezentują zróżnicowany repertuar obejmujący dzieła kompozytorów klasycznych, romantycznych i XX-wiecznych oraz obowiązkowo utwory patrona Konkursu – Johannesa Brahmsa.

W tegorocznej VIII edycji konkursu wezmą udział zespoły pochodzące z takich krajów jak: Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Łotwa, Niemcy, Polska, Tajwan, Wielka Brytania.

Dyrektorem Konkursu jest prof. Anna Prabucka-Firlej, Kierownik Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Jury Konkursu zasiadają światowej sławy muzycy, kameraliści i pedagodzy. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. Macieja Sobczaka.

Zmagania konkursowe w dwóch etapach trwać będą od czwartku do niedzieli włącznie. Uroczystość wręczenia nagród oraz koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 29 kwietnia o godzinie 17.00. Wstęp na przesłuchania oraz koncerty jest wolny.

VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa
Od 26 do 29 kwietnia 2018 roku
Akademia Muzyczna w Gdańsku

Dodaj komentarz