• 2018-04-26

W Krakowie Stary Testament – reanimacja

Świetnie znana krakowskiej publiczności Agata Duda-Gracz zdecydowała się specjalnie dla Teatru im. J. Słowackiego napisać scenariusz inspirowany Starym Testamentem i na jego podstawie wyreżyserować spektakl pt. Stary Testament – reanimacja.

Agata Duda-Gracz, „Stary Testament – reanimacja”, reż. Agata Duda-Gracz, fot. Greg Noo-Wak (źródło: materiały prasowe teatru)

Agata Duda-Gracz, „Stary Testament – reanimacja”, reż. Agata Duda-Gracz, fot. Greg Noo-Wak (źródło: materiały prasowe teatru)

Wychodząc od ksiąg biblijnych – niekoniecznie tych najbardziej znanych, jak Księga Rodzaju czy Księgi Mojżeszowe – chce przyjrzeć się naszym czasom. Zakłada, że dzieło stworzenia odbywa się dzisiaj. Wychodząc od pramaterii dla innych opowieści, od archetypicznych bohaterów obserwuje ich postępujące skarlenie, destrukcję i niszczenie się nawzajem. Jednocześnie tego typu materia literacka prowokuje do stawiania najważniejszych pytań: o Boga, o miłość, o moc przebaczania, o brak wiary, o wolność i jej granice, o zniewolenie.

Widownia w tym przedstawieniu zostanie ustawiona na Dużej Scenie Teatru Słowackiego, a widzowie zostaną podzieleni – jak u Dantego – na różne kręgi i zamieszkujące je postaci.

Realizatorzy:

Scenariusz, reżyseria, scenografia, kostiumy: Agata Duda-Gracz
Muzyka: Łukasz Wójcik
Światło: Katarzyna Łuszczyk
Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski
Asystent reżysera: Dagmara Olewińska
Ewa Mikuła, Adrianna Alksnin, Ewelina Kamińska, Kacper Pilch
Asystent scenografa: Aleksandra Grabowska
Efekty kaskaderskie: Tadeusz Widomski
Multimedia: Elektro Moon Vision
Producent: Agata Schweiger
Inspicjent: Iwona Cieślik

Występują: Pola Błasik, Marta Konarska, Agnieszka Kościelniak, Natalia Strzelecka, Anna Tomaszewska, Mateusz Bieryt, Maciej Jackowski, Antoni Milancej, Sławomir Rokita, Feliks Szajnert, Jerzy Światłoń, Tomasz Wysocki, Grażyna Misiorowska (gościnnie), Sylwester Piechura (gościnnie), Zbigniew Ruciński (gościnnie).

Agata Duda-Gracz, Stary Testament – reanimacja
Premiera: 5 maja 2018 roku, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Komentarze (2) do artykułu “W Krakowie Stary Testament – reanimacja”

  1. Ewa

    Sztuka nie nadaje się do pięknych wnętrz Teatru Słowackiego. Szkoda ogromnych kosztów na zorganizowanie przedstawienia na scenie odgrodzonej od pięknego wystroju teatru. Widzowie przez 140 minut siedzą na scenie głównej odgrodzeni od wnętrza teatru na nie wygodnych schodach w podgumowanych fartuszkach. Przedstawienie jak zwykle u Pani Agaty Dudy-Gracz pełne jest przemocy, wulgaryzmów i brzydoty. Po co ? Szkoda czasu i pieniędzy na na takie przedstawienia i na bilety

  2. Dagmara

    To po co Pani/Pan chodzi. Moze będzie Pan/ Pani wybierać bardziej tradycyjne przedstawienia, skoro nie rozumie Pan/ Pani tej genialnej moim zdaniem artystki. Moim zdaniem to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego teatru naszych czasów. Nie moge sie doczekać kiedy zobaczę ten spektakl.

Dodaj komentarz