#MaszynaDoGrania

#MaszynaDoGrania to niezwykły koncert na festiwalu Musica Polonica Nova, podczas którego Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi pod dyrekcją Marzeny Diakun. Koncert odbędzie się już 27 kwietnia w Sali Głównej NFM.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nieustanny ruch powtarzanych komórek dźwiękowych napędzający nieubłaganą motorykę wielkiej orkiestrowej machiny. Partytury, które przez swoją algorytmiczną strukturę same stają się maszynami do grania. Z cyklicznego ruchu dźwięków wyłaniają się odgłosy maszyn tkackich i hałasy przemysłowego miasta…

Muzyka tkana Marcina Stańczyka, rezydenta festiwalu, nawiązuje do odgłosów pracy maszyn tkackich zarejestrowanych przez kompozytora w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Utwór jest „tkany” z małych i krótkich motywów, gestów i akcji muzycznych. Krótki i powtarzalny motyw w muzyce jazzowej i popularnej określa się mianem riffu. Riff 62 Wojciecha Kilara bazuje na tego typu stałym temacie, będącym wycinkiem dwunastodźwiękowej serii, oraz na miarowym ćwierćnutowym rytmie. Osoby znające późniejszą twórczość Kilara z pewnością zaskoczy radykalne, sonorystyczne brzmienie tego utworu. Dzieło n-Cyclus młodego wrocławskiego kompozytora Adama Porębskiego już w samej nazwie nawiązuje do powtarzalności i cykliczności. Powtarzalność odgrywa również istotną rolę w twórczości związanego z Wrocławiem francuskiego kompozytora Pierre’a Jodlowskiego, co widać w tytułach takich jego utworów, jak 60 Loops czy Drones. W Ultimatum z kolei pewna mechaniczność służy zbudowaniu napięcia i podkreśleniu dramatyzmu tekstu Fernanda Pessoi. Wreszcie w Canti di Wratislavia Andrzeja Krzanowskiego nie potrzeba wielkiej wyobraźni, by usłyszeć krajobraz dźwiękowy wielkiego miasta: uderzenia dzwonów, dzwonki tramwajów czy odgłosy pracy maszyn.

Marzena Diakun (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marzena Diakun (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Wykonawcy:

  • Marzena Diakun – dyrygent
  • Cezary Studniak – aktor
  • Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Program:

  • W. Kilar Riff 62
  • M. Stańczyk Muzyka tkana
  • A. Porębski n-Cyclus

***

  • P. Jodlowski Ultimatum
  • A. Krzanowski Canti di Wratislavia

#MaszynaDoGrania
27 kwietnia 2018 roku
Sala Główna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Dodaj komentarz