• 2018-04-26

Seeds Of Dandelion

O Jono McCleery’m pisze się: „jeden z najlepiej strzeżonych sekretów z Wysp”. Najciekawszy – obok Finka – liryczny męski głos w obozie Ninja Tune, powraca z pięknym albumem Seeds Of A Dandelion, ze znakomitymi interpretacjami piosenek z repertuaru m.in. Cocteau Twins, Beyonce, Atoms For Peace, Rufusa Wainwrighta, Tima i Jeffa Buckley’ów. Ozdobą płyty jest też Wild Is The Wind standard znany z wykonań Niny Simone i Davida Bowiego.

Jono McCleery (źródło: materiały prasowe wytwórni)

Jono McCleery (źródło: materiały prasowe wytwórni)

Jono już wcześniej dał się poznać jako świetny interpretator cudzych kompozycji, m.in. Wonderful Life Blacka czy Age Of Self Roberta Wyatta. Na koncie ma też doskonale przyjęte albumu z autorskim repertuarem. Soulowa barwa głosu i pełna żarliwości ekspresja przysporzyły mu licznych fanów także w Polsce, gdzie niejednokrotnie koncertował (m.in. na festiwalu w Jarocinie). Seeds Of A Dandelion to wyjątkowy album w jego karierze nie tylko ze względu na dobór piosenek – muzykowi w studiu towarzyszył kwartet smyczkowy którego obecność dodaje interpretacjom dodatkowego uroku.

Historia Jono jest doprawdy niezwykła. McCleery urodził się głuchy, słyszeć zaczął dopiero w wieku pięciu lat. Muzyka stała się dla niego czymś więcej niż hobby – była też szkołą życia, komunikacji i wrażliwości. Od 18 roku życia Jono komponuje, gra, koncertuje i wreszcie doczekał się należnego mu uznania. Występował u boku takich sław jak Fink, Jose Gonzalez, Bonobo czy Jamie Woon. Śpiewał też na płytach Portico, Maribou State i Catz’N Dogz. Fin Greenall, obok folkowej legendy Vashti Bunyan, wystąpił zresztą jako gość na jego albumie There Is. Płyta z coverami od zawsze była marzeniem Jono i przygotowywał się do niej bardzo starannie:

to jest coś co zawsze chciałem zrobić, ale najważniejsze było żebym czuł naprawdę silny związek z tymi piosenkami – mówi.

Dla Jono McCleery świat dźwięków to niespodziewany dar, dlatego jak nikt inny docenia on bogactwo świata muzyki i pragnie podzielić się jego pięknem ze słuchaczami.

Jono McCleery | Seeds of Dandelion
Premiera płyty:26 stycznia 2018 roku
NoPaper Records / Counter Records

Dodaj komentarz