• 2018-04-26

Światowa prapremiera w Operze na Zamku

28 września w Operze na Zamku odbędzie się światowa prapremiera współczesnej opery zaangażowanej Guru słynnego francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda. Niezwykle rzadkie w Polsce wydarzenie artystyczne, wspólnie z francuskimi artystami pomoże tworzyć historię światowej opery.

„Guru” – plakat opery (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Guru” – plakat opery (źródło: materiały prasowe organizatora)

Guru opowiada o ostatnich dniach życia sekty. Libretto napisał Xavier Maurel. Opowiedział historię osnutą na tragicznych wydarzeniach z 1978 roku w Jonestown, kiedy to pod wpływem demonicznego i okrutnego szarlatana ponad 900 osób popełniło samobójstwo. Xavier Maurel umieścił akcję na wyspie. To symbol odcięcia fizycznego i psychicznego od zewnętrznego świata. Wyznawcy Guru wierzą mu do końca, wypijają tajemniczy eliksir, dzięki któremu mają udać się w „podróż”. Ta podróż to jednak po prostu droga do śmierci. W fiolkach jest trucizna. Opór stawia tylko jedna kobieta, Marie, niedawno przyjęta członkini sekty i jedyna osoba, która pozostanie przy życiu. Zachowując zdrowy rozsądek w obliczu szaleństwa, wyróżnia się spośród innych postaci. Kobieta jako jedyna w operze nie śpiewa.

Szaleństwo przedstawione jest poprzez śpiew. Ponieważ Marie jako jedyna sprzeciwia się przywódcy, mówi rytmicznie. Opera napisana jest w taki sposób, że instrumentacja nie przeszkadza mowie i wprowadza kontrast – mówi kompozytor Laurent Petitgirard.

Za reżyserię spektaklu odpowiada wybitny francuski reżyser Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka  Sonia Petrovna.

Laurent Petitgirard, Guru
28 września 2018 roku
Opera na Zamku w Szczecinie

Dodaj komentarz