• 2018-04-26

XX EtnoKraków/Rozstaje 2018

Ponad 100 artystów z 10 krajów pojawi się w Krakowie na początku lipca, podczas jubileuszowej 20. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Festiwal zainaugurują: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia), którzy 4 lipca wystąpią w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

XX EtnoKraków/Rozstaje, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

XX EtnoKraków/Rozstaje, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jubileuszowa odsłona festiwalu obfitować będzie w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru. Inauguracja zapowiada się sensacyjnie, a program pierwszego wieczoru powinien zachwycić zarówno wiernych bywalców festiwalu, wielbicieli gatunku i znawców, jak również publiczność, która na co dzień nie obcuje z tą formą muzykowania. To wieczór, który trafi do zdeklarowanych entuzjastów muzyki tradycyjnej, źródłowej in crudo, jak i do wszystkich słuchaczy otwartych na niebanalne brzmienia, pełne pasji poszukiwania i artystyczne prezentacje na najwyższym światowym poziomie. To sformułowania w pełni uzasadnione, bohaterami pierwszego wieczoru będą bowiem twórcy o takiej właśnie renomie: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia). — zapewnia twórca i dyrektor festiwalu  Jan Słowiński

O Alimie Qasimovie brytyjski Guardian napisał, że jest „bezsprzecznie jednym z najbardziej ekscytujących i emocjonalnych wykonawców na świecie i najlepszym przedstawicielem nurtu mugham”. Mugham to wyrafinowana forma tradycyjnej azerskiej śpiewanej poezji – i muzyki. Alimovi od lat towarzyszy w artystycznych przedsięwzięciach, także niezwykle muzycznie uzdolniona, córka Fargana Qasimova. Ich ekstatyczne wokalne porywają publiczność i zachwycają recenzentów we wszystkich zakątkach globu W 1999 roku Alim Qasimov otrzymał nagrodę UNESCO – jeden z najwyższych muzycznych laurów na świecie.

Do grona wybitnych postaci należy też Alireza Ghorbani. To jedna z ikon muzyki z Iranu, artysta bezpośrednio nawiązujący do najwspanialszych osiągnięć wokalnych tradycji perskiej. Jest wykonawcą o niepospolitej skali talentu – i o międzynarodowym uznaniu. Doskonałe z artystycznego punktu widzenia i wysoko oceniane nagrania z ostatnich kilkunastu lat dały mu opinię jednego z liderów nowego pokolenia klasycznych perskich śpiewaków. Uznanie to wynika zarówno z zakresu jego repertuaru, dokładności i naturalności wykonawczej, jak i bezbłędnego smaku i bezkompromisowości.

I wreszcie bliźniacy Ratko i Radiša Teofilović. Największą twórczą inspiracją stała się dla nich kultura muzyczna Serbii i całych Bałkanów. W swoich własnych, autorskich interpretacjach sięgają do oryginalnej, wcześniej nie wykorzystywanej formuły dwugłosowej a capella. Świetnie są przyjmowani zarówno przez recenzentów muzycznych, jak i przez publiczność.

XX EtnoKraków/Rozstaje 2018
Festiwal potrwa od 4 do 7 lipca 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz